Michal Doktor se poslaneckého mandátu nevzdá, vládu ale podrží

Poslanec Michal Doktor opouští ODS. Nesouhlasí s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu povede šéf jihočeské organizace strany Martin Kuba. Neúspěšný kandidát na tuto funkci označil premiérovo rozhodnutí za osudově špatné. Poslaneckého mandátu se prý vzdát nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec ODS a neúspěšný kandidát na ministra průmyslu a obchodu Michal Doktor | Foto: ČTK

„Já racionálně očekávám, že budu vyzván, abych se vzdal poslaneckého mandátu. Myslím, že správně chápete, že to neučiním. Předpokládám, že na mě bude vyvíjen nátlak, abych se okamžitě vzdal postu místopředsedy rozpočtového výboru. To jsem připraven udělat,“ řekl Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odchodu Michala Doktora z ODS mluvili ve večerních Ozvěnách dne první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a komentátor Reflexu Bohumil Pečinka

Ve sněmovně zůstane Doktor nezařazeným poslancem a bude prý nadále podporovat koaliční vládu.

„Zdůrazňuji, že se neotáčím zády k vládě jako celku. Předseda vlády si může být jist, bude-li vládnout v souladu s programovým prohlášením, rovněž v souladu s principy konzervativní obezřetnosti a zdrženlivosti, mou podporou reformám, posilujícím národní suverenitu a fiskální bezpečnost naší země,“ ujistil Doktor.

Premiér Petr Nečas se chce s odcházejícím poslancem Michalem Doktorem ještě sejít. Chce hlavně slyšet jeho představu další případné spolupráce s vládní koalicí.

ČTĚTE TAKÉ: Doktor: Volbu Martina Kuby nejsem schopen akceptovat

První místopředseda senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka odchodu Michala Doktora velmi lituje.

„Byl to dobrý spoluhráč, je to opravdu škoda. Pevně věřím, že bude stát za svými slovy i svými činy a bude ve sněmovně hlasovat ve prospěch současné vlády. Trošku s rozpaky vnímám, že problémy, které jsou uvnitř jižních Čech, jsou najednou dominantním prvkem. Že se pánové vzájemně nemají rádi, to může v politice existovat, ale nemělo by to mít tyto důsledky,“ řekl Přemysl Sobotka.

Věčný čekatel na funkci

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček si myslí, že Petr Nečas chce zbavit ODS drtivého vlivu zejména pražských kmotrů a musel proto najít společnou řeč s jinými kmotry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček na Rádiu Česko

„Možná menšími, ale jak vidíme, tak i s velkými. Obávám se, že ODS se za 20 let své existence stala stranou, která má tak silné ekonomické zájmy a je s nimi tak mocně propletená, že je to jakési podnikatelské společenství, které provozuje politiku, ale také spoustu jiných činností,“ řekl Nováček.

Doktor byl podle něj věčným čekatelem na nějakou významnou funkci a zjistil, že už nemá šanci.

„Nejspíš nabyl dojmu, že jihočeská organizace ODS, jejímž je také členem, je dnes tak dokonale kontrolována lidmi, jako je nový ministr průmyslu, že v takové organizaci nemá naději prorazit.“

Igor Maňour, Ondřej Černý, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme