Michal Hašek neměl titul JUDr. získat. Jeho práce by neobstála ani jako seminárka, tvrdí experti
Bývalý hejtman Michal Hašek z ČSSD nikdy neukázal svou rigorózní práci, za kterou ve slovenském Sládkovičově dostal titul JUDr. a stal se doktorem práv. Mf Dnes nyní celý tento dokument zveřejnila. A vysokoškolští učitelé, které deník oslovil, ji považují za naprosto nedostatečnou. Někteří by ji nepřijali ani jako seminární práci. Podle nich je v ní málo zdrojů a citací. Hašek ale práci hájí, prý prošla obvyklým rigorózním řízením.
Jihomoravský exhejtman Michal Hašek získal právnický titul JUDr. na vysoké škole Danubius v městečku Sládkovičovo na Slovensku, která byla nakloněna sociálním demokratům. Jeho rigorózní práce se jmenovala Družstvo.
Reportéři Mf Dnes nyní Haškovu práci ofotografovali přímo v knihovně soukromé školy, která ji v minulosti odmítala poskytnout. A požádali vysokoškolské pedagogy o komentář. A podle některých rigorózní práce nesplňuje ani znaky práce seminární.
Prohlédněte si celou rigorózní práci Michala Haška
Číst článek
„Ani jednu z prací bych neuznal nejen jako diplomovou, ale ani jako seminární,“ zhodnotil Petr Bezouška z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který nyní zasedá i v legislativní radě vlády.
„Já osobně bych dnes takovou práci odevzdanou na naší právnické fakultě jako rigorózní neakceptoval a navrhl bych její vrácení k přepracování,“ popsal pro Mf Dnes Haškovu práci expert na obchodní právo Daniel Patěk z Univerzity Karlovy.
„Moje rigorózní práce prošla řádným rigorózním řízením i obhajobou a splnila podmínky stanovené vysokou školou a příslušným zákonem. Váš jakýkoliv komentář bude pouhým subjektivním názorem a tvrzením,“ uvedl pro deník Hašek s tím, že je soukromá osoba.
Posudky vedoucího práce a posudky oponentů soukromá vysoká škola Danubius odmítla zveřejnit. Hašek se ale podle Mf Dnes nemusí obávat, že by o titul JUDr. přišel. Magisterské právnické vzdělání získal na brněnské Masarykově univerzitě.
„Nostrifikování titulů neprovádíme. Pro zápis do advokátní komory je rozhodující splnění zákonných předpokladů, tedy potřebné vzdělání,“ uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
Hašek, vlivný politik ČSSD
Dvaačtyřicetiletý bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek patřil dlouhá léta k nejvýraznějším postavám sociální demokracie.
Jeho pozicí ale před téměř šesti lety otřásl takzvaný lánský puč. S dalšími čtyřmi spolustraníky se krátce po sněmovních volbách sešli s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.
Haškova 'neexistující' mluvčí ve sněmovně? Lobbistka Mrencová pomáhala s kampaní komunistům
Číst článek
Poté se část vedení strany pokusila odstavit předsedu Bohuslava Sobotku. A Hašek si veřejnost popudil i lhaním v přímém přenosu, když mlčení o tajné schůzce prolomil jeden z účastníků Milan Chovanec.
Dalším problémem byl takzvaný případ Haškovy neexistující mluvčí, jíž měla být kontroverzní lobbistka Jana Mrencová.
Podle dřívějších informací měla za své služby dostávat od hejtmanství Jihomoravského kraje zhruba 400 tisíc korun ročně. Mrencová to ale odmítla s tím, že politiku už nedělá.
Zeman před lety označil Haška za svého přítele. A Hašek je nyní jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj. Je také předsedou legislativní rady ministerstva zemědělství, které vede Miroslav Toman za ČSSD, a koncipientem Advokátní kanceláře Jansta, Kostka, spojené s lobbistou Miroslavem Janstou.
V poslední době se o něm také mluvilo v souvislosti s možným nástupem do legislativní rady vlády. Na tento post ho nominoval ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Nakonec z toho ale minulý týden sešlo.