Michal Hašek: Od starosty malé obce mířil až na vrchol. Skončil ale pod ním

První místopředseda ČSSD Michal Hašek a Jeroným Tejc rezignovali na post ve vedení strany. Neustáli vnitrostranickou krizi poté, co lhali o tajné povolební schůzce s prezidentem v Lánech. Po ní předsednictvo ČSSD vyzvalo k odchodu šéfa strany Bohuslava Sobotku. 37letý Hašek je v sociální demokracii od roku 1998 a v poslední době patřil k jejím nejvlivnějším představitelům. Je hejtmanem, šéfem Asociace krajů, stínovým ministrem, poslancem a dva roky byl druhým mužem strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013. Volební štáb ČSSD, na snímku místopředseda Michal Hašek

Volby 2013. Volební štáb ČSSD, na snímku místopředseda Michal Hašek | Foto: Mikuláš Křepelka

„Já se těším na spolupráci s Bohuslavem Sobotkou.“ Takhle mluvil Michal Hašek letos v březnu na sjezdu ČSSD, kdy mu delegáti dali znovu důvěru a potvrdili ho ve funkci statutárního místopředsedy.

„Beru to jako ohromný závazek, kdy jako statutární místopředseda budu krýt předsedovi záda. A bude-li to potřeba, jsem připraven být zlým mužem směrem k našim politickým soupeřům, k našim protivníkům, protože občas si to opravdu zaslouží,“ tvrdil.

Druhým mužem strany byl Hašek od března 2011. Tehdy se právě s Bohuslavem Sobotkou neúspěšně utkal o předsednický post. Od té doby jsou mezi nimi velmi napjaté vztahy, ačkoliv Hašek vždy veřejnost přesvědčoval o opaku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politickou kariéru Michala Haška připomněla redaktorka Lucie Husárová

Politická porážka, kterou utrpěl teď - poté, co veřejně lhal o povolební schůzce u prezidenta - sice nemusí být podle komentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla zcela definitivní, ale rozhodně je bolestivá.

„Můžete z politiky odejít nebo mít problém a zkusit se vrátit. Ale u Michala Haška to je tak, že on vypadá v tuto chvíli směšně. Dokázal vlastně jen to, že udělal z Bohuslava Sobotky – ač patrně dočasně – silného lídra. Což se málokomu povede u předsedy strany, která je sedm let v opozici a vyhraje volby s tragickým výkonem dvaceti procent – a Haškovi se to povedlo,“ říká.

Haškova politická kariéra začala v roce 1998 v Drásově na Tišnovsku, kde byl místostarostou a starostou.

Hašek a Tejc následovali Škromacha a rezignovali na funkce ve vedení ČSSD

Číst článek

„Michal Hašek na rozdíl třeba od Bohuslava Sobotky začínal od píky, jako starosta malé obce na jižní Moravě, takže tu základnu zná a to byla jeho přednost. Otázka je, jestli toho dokázal využít, nicméně postupoval zdola nahoru, postupně rostl, postupně se dostal do přízně tehdy vedoucích funkcionářů,“ připomíná komentátor deníku Právo Aexandr Mitrofanov.

Do Poslanecké sněmovny přišel Michal Hašek jako velmi mladý a už ve třiceti byl předsedou sněmovního klubu ČSSD. A právě v tom je jeho politický vzestup tomu Sobotkovu velmi podobný. V roce 2008 se Hašek stal hejtmanem Jihomoravského kraje a šéfem Asociace krajů.

Zlom přišel po posledních sněmovních volbách. Hašek, spolu s dalšími, odjel bez vědomí předsedy na schůzku do Lán s prezidentem Milošem Zemanem. Následný pokus Sobotku vyšachovat a hlavně snaha setkání zatajit obrátila proti němu členskou základnu.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme