Ústecký kriminalista prodával informace a distribuoval drogy. Soud mu vyměřil přes pět let vězení

Bývalý ústecký kriminalista Michal Havel má za prodej informací a úplatky strávit pět let a čtyři měsíce ve vězení. Rozhodl tak v pondělí ústecký okresní soud. Vinnými uznal i dalších pět lidí, kteří byli obžalováni společně s Havlem, a vyměřil jim tresty od podmínek až po tři roky vězení. Havel jakoukoli vinu popřel s tím, že jde o komplot lidí, jež jako kriminalista protidrogového oddělení sám stíhal.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Magdaléna Trusinová

Státní zástupce navrhoval i peněžitý trest půl milionu korun.

Tolik si Havel, který se jako kriminalista zabýval i drogovou problematikou, podle obžaloby vydělal prodejem informací do drogového podsvětí.

Podle soudu přijal třikrát 50 tisíc od Alexandra Joniho za to, že ho bude informovat o chystaných krocích policie. Dalších 200 tisíc Kč dostal od dealera Pavla Kroka, jenž byl v jiné kauze odsouzen za organizování vývozu drog na Ústecku, Slovensku a v Belgii.

Peníze žádal za to, že se postará o trestní oznámení, které mělo být na Kroka podáno. Žádné takové ale nebylo. Dalších 100 tisíc podle soudu žádal od dalšího muže za to, že mu pomůže s dluhem.

20 gramů kokainu

Mimo to soud Havla potrestal za distribuci drog, jednomu muži měl dát opakovaně pervitin. Při domovní prohlídce našla u Havla Generální inspekce bezpečnostních sborů asi 20 gramů kokainu.

Návrat Dbalého do vazby. Státní zástupce ho tam chtěl poslat kvůli simulování, soud jeho návrh zamítl

Číst článek

Soud Havla potrestal za zneužití pravomoci, podvod, přijetí úplatku či distribuci drog, hrozilo mu až deset let vězení.

Joni má za poskytnutí úplatku strávit tři roky ve vězení. Je to trest souhrnný, už dříve byl trestán za maření výkonu úředního rozhodnutí, ublížení na zdraví a výtržnictví. Souhrnný podmíněný trest dva roky s odkladem na čtyři roky uložil za pomoc s úplatkářstvím Veronice Buncikové, dříve trestané za pokus o podvod.

Tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky dal Františku Kompertovi, jenž byl už loni odsouzen za neoprávněné nakládání s jedy. Za účastenství ve formě pomoci soud potrestal Petra Horáčka třemi lety vězení s podmíněným odkladem na tři a půl roku. Jan Cibrík má za podvod trest dva roky s podmíněným odkladem na 30 měsíců.

voh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme