Textaři Horáčkovi hrozí pokuta až 100 tisíc. Podle dohledového úřadu chyboval v prezidentské kampani

Podnikatel a textař Michal Horáček podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí chyboval v kampani do prezidentských voleb z roku 2018. Špatně tři dny před volbami zveřejnil některé své dárce a do nákladů kampaně nezahrnul výdaje ve výši 64 tisíc korun.

Praha (Aktualizováno: 15:13 27. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Horáček chyboval v kampani do prezidentských voleb z roku 2018, do nákladů nezahrnul výdaje ve výši 64 tisíc korun | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Horáčkovi v nákladech kampaně chyběla část peněz, které zaplatil za produkční a poradenské služby, nebo správu webu a sociálních sítí.

„Jestliže kandidát provádí nějaké aktivity přede dnem vyhlášením voleb a ty předměty, popřípadě služby jsou využitelné v době kampaně, tak je má zahrnout do nákladů kampaně. Toto se nestalo. Ty jeho pochybení jsou spíše takového menšího rázu,“ vysvětlil člen úřadu František Sivera, který kontrolu vedl.

Zemanova prezidentská kampaň vyšla na 22,7 milionu. Peníze od dárců ušetřil

Číst článek

Horáčkovi teď dle zákona hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Úřad buď může zadat příkaz o uložení sankce, nebo zahájí správní řízení.

„Obě pochybení jsou naprosto marginální, takže žádnou pokutu neočekaváme. Neplynou navíc z našich chyb, ale z nejasné metodiky. Nesouhlasíme s nimi, auditor to cítí silně. Neměli jsme však čas projít tisíce dokumentů a své stanovisko doložit. Nakonec jsem se tedy raději rozhodl závěry akceptovat. Věřím, že příště bude metodika jasnější,“ reagoval Horáček pro Radiožurnál.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se rozhodl zkontrolovat celkem šest kandidátů z posledních prezidentských voleb. Kromě Horáčka jde o prezidenta Miloše Zemana, senátory Jiřího Drahoše, Pavla Fischera, Marka Hilšera a bývalého premiéra Mirka Topolánka.

U Hilšera už úřad konstatoval šest pochybení. Mimo jiné odeslal dřív, než měl, zbylé peníze na dobročinné účely a u části dárců mu chyběly některé údaje.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme