Vláda počtvrté navrhuje jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem. Zeman to zatím pokaždé odmítl

Vláda počtvrté navrhuje jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky do hodnosti generála. Návrhu v předchozích případech nevyhověl prezident Miloš Zeman, který kontrarozvědku kritizoval. Novinářům to po úterním zasedání kabinetu řekl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Povýšit by mohl třeba i šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Miloš Zeman opomenul Michala Koudelku při jmenovacím ceremoniálu loni v květnu i říjnu a naposledy letos 8. května. Hrad se na dotaz, jak Zeman přistoupí k letošnímu návrhu, odmítl vyjádřit.

Zeman ani napotřetí nepovýší Koudelku na generála. Vyčítá mu zásahy do výuky dějin a kauzu Huawei

Číst článek

Zeman v minulosti o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu Bezpečnostní informační služby, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za „plácání“. Bezpečnostní informační služba kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období.

Brigádními generály by se nově mohli stát ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

„Jde o příkladné profesionály, kteří se významně podílejí na plnění úkolů armády. Výrazně přispěli k realizaci reformy ozbrojených sil a předáváním svých zkušeností se zasazují o zkvalitňování jejich úrovně,“ uvedl v tiskové zprávě ministr obrany Lubomír Metnar za ANO.

Účelové stíhání policistů potvrdila analýza. ‚Takto už postupovat nebudeme,‘ říká šéf inspekce Dragoun

Číst článek

Brigádním generálem by se měl stát i Radim Dragoun, který vede Generální inspekci bezpečnostní sborů od loňského loni 1. září.

Rybu jmenoval brigádním generálem Zeman v roce 2013, o tři roky později se stal generálmajorem, tentokrát by měl u příležitosti 28. října povýšit na generálporučíka.

Brigádními generály by se měli stát také šéfové krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luděk Procházka a Leoš Tržil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme