Koudelka na komisi pro kontrolu BIS potvrdil časovou osu kauzy Vrbětice. Na schůzce s Hamáčkem nebyl

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka potvrdil na čtvrteční schůzi sněmovního výboru pro kontrolu BIS časové údaje v kauze explozí ve Vrběticich na Zlínsku. Uvedl to šéf výboru Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Koudelka podle něj nemohl komentovat schůzku na vnitru, na které vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podle serveru Seznam Zprávy plánoval „výměnu mezinárodního skandálu“ kolem Vrbětic za dodávky vakcíny Sputnik V.

Praha (Aktualizováno: 11:35 6. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obsah Hamáčkovy schůzky, o které psal server Seznam Zprávy, Koudelka na výboru nemluvil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hamáček informace serveru Seznam Zprávy popírá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá. Hamáček v posledních dnech hovořil mimo jiné o tom, že výměnu s Ruskem by ani plánovat nemohl, protože informace od tajných služeb dostal zhruba týden před schůzkou, tedy 7. dubna. Současně se ale adresáti zpráv tajných služeb dozvěděli i to, že s informacemi pracují média.

Zachráním ČSSD, přivezu milion Sputniků, chlubil se podle hejtmana Netolického ministr Hamáček

Číst článek

Bělobrádek novinářům řekl, že Koudelka časové údaje potvrdil. „Řekl nám, že co říká předseda a první místopředseda vlády o časové souslednosti, je pravda. Ta časová osa sedí. Stejně tak nám pan ředitel řekl, že vicepremiér Hamáček postupoval velice aktivně a razantně ohledně vyhoštění ruských agentů,“ uvedl. Česko po zjištění, že do explozí muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské GRU, vyhostilo 18 ruských diplomatů.

Obsah Hamáčkovy schůzky popisované Seznamem nicméně Koudelka komentovat nemohl, řekl Bělobrádek. Na rozdíl od šéfů zbývajících tajných služeb Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a Vojenského zpravodajství (VZ) na ni nedostal pozvánku.

„Nebylo to, že by byl pozvaný a nemohl. Nepozvali ho,“ řekl serveru iROZHLAS.cz poslanec a člen komise Lukáš Kolářík (Piráti).

k jednání SK pro kontrolu činnosti @BIS mohu konstatovat, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze "Vrbětic", je v zásadě vyloučeno, že došlo k úniku informací od BIS, premiér a J. Hamáček přesně popisují časovou souslednost kauzy a J. H. velmi aktivně vystupoval při vyhoštění

09:33 – 06. 05. 2021

22 157

Jedna vyšetřovací verze

Komise projednávala i otázku úniku informací. „Probírali se tam na základě včerejšího usnesení možné okruhy úniků informací k celé kauze Vrbětice. Z informací, které nám pan ředitel poskytl, jsem nabyl dojmu, že neunikly z BIS. Co se týká dalšího postupu, je to záležitost policie a orgánů činných v trestním řízení,“ řekl Radiožurnálu člen komise Robert Králíček (ANO).

„Několik let se podařilo tu práci utajit a k úniku došlo až potom, co BIS, Národní centrála proti organizovanému zločinu a státní zástupce odsouhlasili materiál, který byl poslán dalším osobám,“ dodal Bělobrádek.

Členové komise také dostali ujištění, že ve vrbětické kauze existuje jen jedna vyšetřovací verze. O tom, že verze o zapojení ruských agentů do explozí není jedinou, hovořili v minulých týdnech prezident Miloš Zeman či ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

„Byl jsem na několika výborech a na komisi. Nikdy jsem žádnou jinou vyšetřovací verzi nedostal. Důkazy, které nám předložili, byly podle mě dostatečné. Další verze jsem pak slyšel až od pana prezidenta a od paní ministryně Benešové. Nevím, kde to vzali, protože poslancům byla představená jen jedna verze. Možná to budou nějaké ruské vyšetřovací verze,” prohlásil Kolářík.

sto, mag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme