Šéf BIS Koudelka generálem zřejmě nebude. Od Hradu nedostal pozvánku na úterní ceremoniál

Ředitel Bezpečnostní a informační služby plukovník Michal Koudelka pravděpodobně nebude v úterý povýšen do hodnosti generála. Nedostal totiž od Pražského hradu pozvánku na slavnostní ceremoniál, při kterém prezident Miloš Zeman povyšuje příslušníky bezpečnostních složek do generálských hodností. Jako první o tom informoval server Aktuálně.cz. Vláda přitom před několika týdny jeho povýšení schválila.

Praha (Aktualizováno: 17:45 7. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ředitel bezpečnostní služby Michal Koudelka do této chvíle od hradní kanceláře neobdržel pozvánku na slavnostní akt, takže zatím nemůžeme jakkoliv komentovat, jestli mu bude udělena hodnost generála či nikoliv,“ řekl v pondělí Radiožurnálu mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Babiš: Novičok se v Česku nevyráběl, shodly se na tom BIS i Vojenské zpravodajství

Číst článek

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odmítl na Koudelkovo povýšení reagovat. „Státní vyznamenání a jmenování generálů nikdy nekomentujeme," dodal pro server Aktuálně.cz. Ředitel BIS tak pravděpodobně zůstane jediným šéfem tajné služby bez generálské hodnosti.

„Generálové budou jmenováni zase na podzim, tak se to budeme snažit nějak napravit,“ řekl Radiožurnálu Andrej Babiš (ANO).

Vláda přitom v polovině dubna podle ČTK podpořila povýšení Koudelky a sedmi dalších plukovníků do generálských hodností. Dalšími jsou například šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych nebo ředitel pardubických krajských hasičů Miroslav Kvasnička. Zbylých pět je z armády.

Podobně dříve na jmenování do generálské hodnosti čekali šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun a jeho zástupce Libor Jílek. Jejich povýšení opakovaně odmítla podpořit vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vadil jim jejich postup v případě únosu Čechů v Libanonu.

Kdo je šéf BIS?

Michal Koudelka je dlouholetým pracovníkem civilní kontrarozvědky, v tajných službách pracuje od roku 1992, nyní má hodnost plukovníka. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS je od předloňského srpna.

Zeman v roce 2016 odmítl povýšit šéfa vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise.

Prezident tradičně povyšuje plukovníky na generály a generály do vyšších hodností při oslavách výročí konce druhé světové války, tedy 8. května, na Pražském hradě.

Zeman v říjnu 2016 odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise, i jejich jmenování tehdy schválila vláda. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Oba Zeman povýšil později, v květnu 2017.

V minulosti také Zeman odmítl jmenovat profesory Martina C. Putnu, Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Pražský městský soud minulý týden prezidentovo rozhodnutí o nejmenování fyzika Ošťádala a uměleckého historika Fajta zrušil. Podle pravomocného rozsudku nemůže žádný orgán moci výkonné po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Soudci prezidentovi věc vrátili k dalšímu řízení, toho však neváže žádná konkrétní lhůta, v níž by musel znovu rozhodnout.

Jakub Švejkovský, pj, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme