Michal Kraus podle MfD změnil výpověď v takzvané kakaové aféře

Mladá fronta Dnes se vrací ke kauze bývalého šéfa poslanců sociální demokracie Michala Krause. List zjistil, že Kraus na policii změnil svou výpověď. Právo píše, že chleba a pečivo od června zdraží, a to až o pětinu. Hospodářské noviny konstatují, že letos k moři odjede zřejmě rekordní počet českých turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Bývalý šéf poslanců ČSSD Michal Kraus změnil podle Mladé fronty Dnes výpověď o tom, jak to bylo v takzvané kakaové kauze. Ta ho v lednu stála poslanecký mandát. Ukázalo se totiž, že v roce 2001 jednal s podnikatelem Rigem v Ghaně o pochybné, bezmála půlmiliardové investici do podniku na zpracování kakaa. Kraus už najednou netvrdí, že milión 800 tisíc korun, které tehdy poslal z účtu své matky do Ghany jako zálohu, patřily Rigovi. Obrátil a říká, že peníze byly jeho a že si je půjčil, píše deník s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování. Sám Kraus nechce nic komentovat.

Proč přichází Kraus s verzí o půjčených penězích až teď, není podle listu jasné. Každopádně mu ale taková změna může pomoci u policie. Pokud by totiž trval na tom, že peníze patřily Rigovi, hrozilo by mu obvinění z praní špinavých peněz. Pro tento trestný čin a pro přípravu podvodu a korupce policie Krausův případ vyšetřuje. Rigo totiž v roce 2001 nemohl disponovat legálně získanými penězi - byl v konkurzu a navíc podezřelý, že z Kreditní banky Plzeň vytuneloval 100 miliónů korun. Za to byl později i odsouzen a nyní si odpykává desetiletý trest ve vězení.

Chléb a pečivo v českých obchodních řetězcích od června podraží až o dvacet procent, píše deník Právo. Cena obyčejného rohlíku se tak přiblíží dvěma korunám, bochník chleba bude stát až 21 korun. Listu to včera potvrdili zástupci velkoprodejen i pekáren, které tak reagují na rychle rostoucí náklady, hlavně ceny energií. Pekaři původně prosazovali zvýšení cen svých výrobků v obchodech až o čtyřicet procent, řetězce ale díky své dominantní pozici na trhu jejich požadavky nakonec zmírnily, dodává Právo.

Česko se opět ocitlo na seznamu zemí, kde by mohla vzniknout další automobilka, uvádí Mladá fronta Dnes. Tentokrát hledá místo pro novou továrnu japonská firma Daihatsu a Česká republika je jedním z pěti kandidátů. Dalšími jsou Slovensko, Slovinsko, Polsko a Turecko - cituje list vyjádření ředitele automobilky pro Turecko Aliho Haydara Bozkurta. Podle něj se stále jedná a všechny země mají stejnou šanci uspět.

V budoucí továrně by se měla vyrábět lehká užitková auta nebo levná miniauta s cenou do 150 tisíc korun. Vládní agentura CzechInvest, která k nám láká zahraniční investory, nechtěla podle deníku zájem Daihatsu komentovat. "Na pořadu dne není žádná další velká automobilová investice," uvedla pro Mladou frontu Dnes mluvčí agentury Alžběta Honsová. Naposledy se v tuzemsku rozhodla postavit svůj závod korejská automobilka Hyundai.

Zájem Čechů o dovolené u moře na začátku léta je letos rekordní. Jak informují Hospodářské noviny, zájezdy v první polovině července jsou už teď prakticky vyprodané. S takovým zájmem lidí se tuzemské cestovní kanceláře podle jejich zástupců nesetkaly za posledních patnáct let. Důvodem enormního prodeje byly především akce "Prvních momentů", kdy cestovní kanceláře nabízely zájezdy koupené v předstihu v průměru o 15 procent levněji. Na vysokém zájmu o cesty k moři se ale zřejmě podepsala i dlouhá zima.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme