Předseda Nejvyššího správního soudu Mazanec: Na Hradě jsem byl třikrát, ovlivňování Mynářem odmítám

Předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec potvrdil opakovaná jednání s prezidentem Milošem Zemanem i jeho kancléřem Vratislavem Mynářem. Třetí schůzky se kromě Mynáře účastnil i prezidentův poradce Martin Nejedlý. „Pochopil jsem jeho účast tak, že si jako blízký spolupracovník má na věc udělat vlastní názor a informovat o něm prezidenta,“ napsal k tomu Mazanec v obsáhlém vyjádření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval Michala Mazance předsedou Nejvyššího správního soudu loni v září

Prezident Miloš Zeman jmenoval Michala Mazance předsedou Nejvyššího správního soudu loni v září | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

„Můj první kontakt s kancléřem Mynářem proběhl krátce před mým jmenováním v loňském srpnu,“ napsal Michal Mazanec v obsáhlé odpovědi na otázky Deníku N, které Nejvyšší správní soud (NSS) rozeslal médiím.

‚Nejedlý u toho byl, celou dobu mlčel a usmíval se.‘ Šéf Nejvyššího správního soudu potvrdil schůzku s Mynářem

Číst článek

O tom, že se Mazanec setkal loni s kancléřem Vratislavem Mynářem, informoval týdeník Respekt. Podle něj přitom Mynář opakovaně kontaktoval soudce různých soudů.

Ke schůzce Mazance s Mynářem a Nejedlým se už dříve v rozhovoru pro Deník N vyjádřil bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

„No, já jsem u toho nebyl. Údajně to byl málo příjemný, hodinu trvající rozhovor, který se neustále točil kolem konkrétních jmen soudních funkcionářů z jiných soudů, z nichž by měl být vybrán nový místopředseda NSS,“ popsal.

Dvě s Mynářem, jedna se Zemanem

Mazanec nyní popisuje všechny tři schůzky na Hradě: dvě s kancléřem Mynářem (jedné byl přítomen i Nejedlý) a jednu s prezidentem Milošem Zemanem mezi čtyřma očima.

Na první schůzce s Mynářem loni v srpnu Mazanec řešil nabídku nástupu do funkce předsedy NSS. „Sdělil mi, že pan prezident nesdílí konkrétní představy dr. Baxy o obsazení místa jeho nástupce a že po jednání se svými právními a ústavními poradci zvažuje mou nominaci,“ napsal soudce.

Podruhé se Mazanec sešel přímo s hlavou státu, přičemž měli řešit obsazení funkce místopředsedy soudu. Neshodli se přitom prý v právním názoru. „Také tato schůzka byla korektní a žádný nátlak na rozhodnutí v konkrétních věcech jsem nezaznamenal, vůbec se o ničem takovém nemluvilo,“ uvádí nynější předseda Nejvyššího správního soudu.

Na třetí schůzce byl Nejedlý

O několik dní později se Mazanec sešel znovu s Mynářem. U schůzky byl přitom i poradce Zemana Martin Nejedlý. „U této třetí a poslední schůzky byl myslím přítomen také Ing. Nejedlý; říkám ‚myslím‘, protože do jednání nijak věcně nezasahoval. Pochopil jsem jeho účast tak, že si jako blízký spolupracovník má na věc udělat vlastní názor a informovat o něm prezidenta,“ vysvětluje účast poradce, jenž vzbuzuje kontroverze.

Soudce Baxa: Prezident dával najevo, jak máme rozhodnout. Jeho chování k justici je zklamáním

Číst článek

Bývalý předseda a nynější soudce NSS Josef Baxa ve středečním rozhovoru řekl, že Zeman Mazancovi vnucoval svého kandidáta na funkci místopředsedy.

„Když to odmítl s odůvodněním, že to není podle zákona a zavedených pravidel možné, prezident jej vyzval k podání vlastních personálních návrhů. No a druhý den byl pan Mazanec kancléřem vyrozuměn, aby se znovu dostavil na Hrad ke zmíněným pánům, kteří jej údajně přesvědčovali, aby souhlasil s přeložením oněch soudců k NSS,“ řekl Baxa s tím, že Mazanec to odmítl, schůzka byla utajována a popírána.

Mazanec žádosti Hradu nevyhověl a prosadil jmenování vlastního kandidáta na místopředsedu soudu.

Podle nynějšího vyjádření trvala Mazancova schůzka s Mynářem a Nejedlým asi hodinu. „Nevnímal jsem ji jako ovlivňování, ale jako debatu především nad některými právními aspekty jmenování místopředsedy soudu. Je samozřejmé, že člověk, ‚který řekl prezidentovi NE‘, z takových jednání příjemné pocity zjevně nemá. Nicméně ani toto jednání jsem nevnímal jako nepatřičné,“ píše dál Mazanec.

Komická představa

Ovlivňování rozhodování soudu předseda NSS odmítá. „U soudu, který řídím, považuji za nemožné ‚zařídit‘, aby soudní senát rozhodl podle přání kohokoli, a zejména ne předsedy soudu, jehož povinností je především soud spravovat a řídit jeho chod; třicet let po Listopadu mám takovou představu skoro za komickou,“ píše Mazanec.

Mynář už ve středu 9. ledna potvrdil, že na schůzky se soudci chodil s vědomím prezidenta Miloše Zemana. Odmítl, že by se je pokoušel ovlivnit. Stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli firem šlo podle něj o seznámení dotyčného se stanovisky, postoji a postupy prezidenta.

Ústavní soudce Filip odmítl prezidentova slova o plánované schůzce s Mynářem. ‚Nic o tom nevím.‘

Číst článek

Podle dřívějšího článku Respektu ale kancléř Mynář kontaktoval soudce Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu. Kromě toho, že u nich zjišťoval informace k důležitým případům, jim měl i říkat, jak mají rozhodovat. Tato aktivita měla probíhat už několik let.

Babiš: Není to nátlak

K schůzkám Mynáře se soudci se v pátek vyjádřil také premiér Andrej Babiš (ANO). „Soudci jsou nezávislí a já jsem v životě neměl žádnou schůzku se žádným soudcem. Je to samozřejmě záležitost pana prezidenta, jak si vyřeší své okolí,“ řekl Babiš.

„Myslím, že na soudce nemá nikdo vliv, že rozhodují podle vlastního uvážení, jsou nezávislí, a hlavně že rozhodují spravedlivě, to je důležité,“ dodal.

Schůzky ovšem kritizuje řada poslanců. Zabývat se tím bude sněmovní podvýbor pro justici a soudní samosprávu. Jeho předseda Pavel Blažek z ODS si na schůzi, jak v pátek oznámili občanští demokraté, pozval bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, soudce Ústavního soudu Vojtěcha Šimíčka i hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Podle ústavního právníka Jana Kysely je hlavní problém pro nezávislost soudů postavení prezidenta a jeho rozsáhlé pravomoci. „Prezident republiky se často zajímá o kauzy, ve kterých on sám je procesní stranou, respektive má evidentní zájem na jejich výsledku. Prezident republiky jmenuje soudní funkcionáře, prezident republiky má univerzální kárnou pravomoc, prezident republiky vybírá soudce Ústavního soudu,“ řekl Radiožurnálu.

Mynářovy schůzky s justicí

  • Vojtěch Šimíček, Ústavní soud, 2015 a 2017: Kancléř Vratislav Mynář se několikrát sešel také s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem. Mynář podle Šimíčka nejdříve lobboval proti služebnímu zákonu, se kterým prezident Miloš Zeman dlouhodobě nesouhlasil. „Na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo,“ popsal Respektu Šimíček. Podruhé ho Mynář kontaktoval kvůli aféře kolem Lesní správy Lány.
  • Josef Baxa, Nejvyšší správní soud, 2016: V březnu 2016 napsal kancléř Vratislav Mynář i tehdejšímu šéfovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. Poslal mu dopis, ve kterém chtěl vyjádření ve věci Plzeňské teplárenské a spalovny v Chotíkově. Baxa to podle svých slov odmítl. Pro Deník N dále řekl, že mu prezident Miloš Zeman při osobních setkání dával jasně najevo, jak má v některých případech rozhodnout. „A když jsem oponoval, že soudci jsou nezávislí a tak dále, odbyl to opakovaně tím, že řekl: Ale vy jste šéf, vy to máte zařídit.“
  • Robert Pelikán, ministerstvo spravedlnosti, 2018: Hradní kancléř loni lobboval i kvůli případu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, a to u bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), jak upozornil Radiožurnál. „Hradní kancléř mě navštívil,“ potvrdil tehdy Pelikán. Už předtím proběhly dvě schůzky přímo s prezidentem Milošem Zemanem. „Žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska,“ řekl exministr.
  • Michal Mazanec, Nejvyšší správní soud, 2018: Nástupce Josefa Baxy v čele soudu na Hrad nejdříve pozval prezident Miloš Zeman. Poté, co odmítl jeho návrh na nového místopředsedu, pozval si ho znovu kancléř Vratislav Mynář. Schůzky se zúčastnil také prezidentův poradce Martin Nejedlý. „Bavili jsme se o otázkách právních. Pan Nejedlý u toho byl, celou dobu mlčel a usmíval se. Tématem bylo i to, jak je to se jmenováním místopředsedů,“ řekl Respektu.
  • Jan Filip, Ústavní soud, 2019: Kancléř Vratislav Mynář se měl sejít také s ústavním soudcem Janem Filipem – ve čtvrtek o údajně plánovaném setkání mluvil v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Filip, který je zpravodajem v řízení o prezidentově návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, takzvaného lex Babiš, ale v reakci řekl, že o ničem neví.
  • Pavel Zeman, Nejvyšší státní zastupitelství: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci na Baxovo tvrzení řekl, že sám byl v minulosti také pozván na „jakousi schůzku s panem prezidentem“, zdvořile ji ale odmítl neveřejným dopisem.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme