Kauza Murín: Bývalý premiér měl konat. Co je v dokumentu, je skandální, řekl Babiš

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se seznámil s dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství o řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalu Murínovi. Kázeňské řízení s ním na jejich základě ale nezahájil. Podle ministerského předsedy v demisi Andreje Babiše (ANO) ale Sobotka s Murínem kázeňské řízení zahájit měl. Nyní už je podle Babiše promlčené. Oba to řekli ve čtvrtek před sněmovním bezpečnostním výborem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO (vlevo) a expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při jednání sněmovního bezpečnostního výboru | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Sobotka na jednání sněmovního bezpečnostního výboru zdůraznil, že ho opatření státního zastupitelství neopravňovalo k tomu, aby s Murínem kázeňské řízení zahájil.

Ke kárnému řízení u Murína nebyl důvod, Babiš na něj nevybíravě tlačí, říká Sobotka ke GIBS

Číst článek

„Bylo to v mé kompetenci předsedy vlády," uvedl Sobotka. Na svém tehdejším rozhodnutí by, jak uvedl, nic nezměnil.

„Bývalý pan premiér měl konat a zahájit kázeňské řízení," řekl naopak Babiš. Označil za podivné, že tehdejší premiér nekonal, ačkoli na úřad vlády dorazil „závažný dokument".

Babiš zopakoval, že Murín nemá jeho důvěru, nikdy se podle něho neměl ředitelem inspekce bezpečnostních sborů stát. „Co je v dokumentu, je skandální," dodal Babiš.

Sobotka naopak zdůraznil, že Murína jmenoval do funkce zhruba před třemi lety v souladu se zákonem. Nominaci projednal a doporučil sněmovní bezpečnostní výbor hlasy všech přítomných tehdy koaličních i opozičních poslanců, podobně postupovala i tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, uvedl bývalý premiér.

Babiš na jednání výboru potvrdil, že po Murínovi chtěl, aby odstoupil. „Odvolání ředitele jsem zatím nenavrhnul," dodal.

Poslanci ODS a STAN opustili jednání výboru, když Babiš citoval z dokumentů proti Murínovi. Jana Černochová (ODS) praktiky výboru označila za 50. léta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme