Ministr Vojtěch odmítl, aby exposlanec Pohanka vedl nemocnici v Brně. Nechal vypsat nový tendr

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechal vypsat nové výběrové řízení na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Jmenování bývalého poslance ČSSD Michala Pohanky, kterého navrhla výběrová komise, by bylo pro nemocnici špatným rozhodnutím, uvedl. Ministrovo vyjádření poskytla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohanka se v minulosti do povědomí veřejnosti dostal tím, že jako poslanec neúčastí u hlasování umožnil získání důvěry druhé vlády Mirka Topolánka (ODS). Na archivním snímku z roku 2008 | Zdroj: Profimedia

Doporučení výběrové komise složené z odborníků je podle Vojtěcha nepřesvědčivé. „Přihlédnu-li i k tomu, že pan Pohanka již jednou nemocnici vedl a bohužel ne s valným výsledkem, což se podepsalo na její ekonomické kondici, jeho jmenování by bylo pro nemocnici špatným rozhodnutím,“ uvedl ministr.

Soud zprostil obžaloby bývalou předsedkyni zlínské nemocnice, hrozilo jí osm let ve vězení

Číst článek

Výběrové řízení, ve kterém Pohanka uspěl, Vojtěch zrušil a nechal namísto něj vypsat nové. „Tím maximálně otevíráme prostor pro to, aby se do čela nemocnice našel ten nejlepší kandidát,“ doplnil ministr. Komise má ve výběrových řízeních doporučující význam.

„Výběrové řízení je plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví a rozhodnutí pana ministra je třeba respektovat. Dohoda s ministerstvem je, že ve funkci končím k 30. červnu 2019. Na téma, kdo nemocnici povede po 30. červnu, jsme s ministerstvem zatím nejednali,“ uvedl dosavadní ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Nemocnice u svaté Anny patří k nejzadluženějším v zemi. Její dosavadní ředitel Martin Pavlík se rozhodl rezignovat k poslednímu červnu a vrátit se na místo lékaře. Za Pavlíkova vedení se nemocnice loni poprvé po mnoha letech dostala při hospodaření do kladných čísel, když byla v plusu čtyři miliony.

Dluhy 100 milionů

Přesto má nemocnice z minulosti celkové závazky dvě miliardy korun, po splatnosti je bezmála miliarda. Zdravotnický deník v úterý napsal, že za Pohankova působení mezi lety 2002 a 2005 překročily dluhy nemocnice 100 milionů korun.

Pohanka je brněnský rodák a lékař. Vedle vedení Svatoanenské nemocnice byl také dvakrát náměstkem ministra zdravotnictví, působil rovněž jako přednosta Sexuologického ústavu v Praze.

Na podzim 2006 vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD a v lednu následujícího roku spolu s Milošem Melčákem neúčastí v sále umožnil získat důvěru druhé vládě Mirka Topolánka (ODS).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme