Ve vládě Andreje Babiše být nechci, řekl Šmarda. Vzdá se nominace na ministra kultury

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda podle svých slov nechce být ve vládě Andreje Babiše z hnutí ANO. Vzdá se proto své nominace na post ministra kultury. Oznámil to v pondělí večer v České televizi. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček Šmardu v jeho rozhodnutí podpořil.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 23:02 19. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šmarda řekl, že situaci nejprve probral s Janem Hamáčkem. Předseda ČSSD vzal jeho rozhodnutí na vědomí a „bude s ním nakládat při dalším vyjednávání“. Hamáček na twitteru napsal, že Šmardovo rozhodnutí respektuje a „lidsky chápe, jakkoli ho to mrzí“. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Šmarda hovořil o svém rozhodnutí ve vysílání Radiožurnálu

Jako jeden z důvodů svého rozhodnutí uvedl Michal Šmarda změnu postoje premiéra Babiše, který v pátek prohlásil, že ho ve vládě mít nechce.

„Možná je to nějaká obava z konfliktu s panem prezidentem,“ řekl místopředseda ČSSD. Vadilo mu také zdlouhavé vyjednávání ohledně celé situace. 

Šmarda vnímá jako handicap, že jakožto komunální politik v kontextu centrální politiky nemá přímý mandát od voličů. Radiožurnálu řekl, že se ho pokusí získat v příštích senátních volbách na Žďársku.

Ministrem kultury za ČSSD by se podle něj mohl stát například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nebo hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Poškodili bychom tím ale stranu před krajskými volbami, kdy oni by měli vést kandidátky a asi by jim v tom nepomohlo ministerstvo kultury,“ dodal Šmarda.

Ve funkci by podle něj mohla být i náměstkyně na resortu Kateřina Kalistová. „Pokud zůstane ČSSD ve vládě, tak má mnoho kvalitních kandidátů. Kateřina Kalistová se ale samozřejmě může dostat do politických střetů a víme, jak dopadá odborná kariéra lidí, kteří se dostanou do střetu s premiérem Babišem,“ uvedl pro Radiožurnál.

Vyjádřil se také k budoucnosti jeho strany ve vládě. „Musíme se rozhodnout, jestli chceme ve vládě pokračovat, jestli jsme schopni naplňovat náš program a dává to smysl, nebo jestli to smysl nemá a je lepší odejít. Po tom všem se kloním spíš k té druhé variantě.“

Na hraně Ústavy

Jan Hamáček v pondělí zopakoval, že prezident Miloš Zeman se pohybuje „evidentně mimo Ústavu“, když nechce jmenovat kandidáta sociální demokracie, kterého mu před dvěma a půl měsíci navrhl premiér Babiš.

Premiér se chová jak zbabělý manžel, myslí si Šmarda. Ministři ČSSD by podle něj měli podat demisi

Číst článek

„Pokud nebude moci ČSSD vybírat své ministry, nemá ve vládě co dělat,“ konstatoval dopoledne Hamáček.

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Prezident Miloš Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), jeho nástupce ale nejmenoval.

Minulou středu pak Zeman uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

vlk, jak, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme