Rodina ženy ubodané v obchodě na Smíchově žádá deset milionů. Na odškodnění má podle soudu nárok

Rodina ženy, kterou v červenci 2016 ubodala v obchodním centru na Smíchově vražedkyně Michelle Sudků, podala žalobu na ministerstvo vnitra. Za pochybení policistů žádá v součtu 9,45 milionu korun plus úroky. Soudy už rozhodly, že pozůstalí mají na odškodnění nárok, v únoru bude Obvodní soud pro Prahu 7 řešit výši. Píše to Mf Dnes. Žalobu podali před třemi lety nejbližší příbuzní zavražděné ženy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michelle Sudků soud uložil výjimečný trest. | Foto: Fotobanka Profimedia

Obvodní soud pro Prahu 7 vydal mezitímní rozsudek, podle kterého je „základ žalobou uplatněného nároku opodstatněný“. Rozhodnutí podle Mf Dnes potvrdil Městský soud v Praze, je tak pravomocné.

‚Nesplnili úkoly.‘ Policisté dostali podmínku za zásah proti ženě, která vraždila v obchodním centru

Číst článek

„O odpovědnosti státu za nemajetkovou újmu způsobenou žalobcům nemůže být pochyb,“ cituje deník z rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Dany Slavíkové.

Žalobu podal manžel zavražděné, dva synové, matka a snacha. Všichni měli k zemřelé čtyřiapadesátileté ženě silný citový vztah, „byla středobodem soudržné rodiny“. Podle názoru rodiny a nyní i soudů by se vražda nestala nebýt nesprávného úředního postupu policistů Lukáše Kočera a Petra Michálka.

Vražedkyně si zákaznici v obchodním domě Tesco v Praze na Smíchově vybrala náhodně těsně po propuštění z léčebny v Bohnicích. Motivem byla snaha zajistit si pokračování hospitalizace.

Dva týdny před vraždou se pokusila uškrtit jinou ženu v kavárně na pražském Újezdě. Policisté incident z kavárny nevyhodnotili jako závažný trestný čin, pokus o vraždu. Případ řádně nezdokumentovali a agresorku nechali převézt na psychiatrii.

Soud odročil případ dvou policistů kvůli vražedkyni ze Smíchova. Svědkyni odvezla záchranka

Číst článek

Lékaře na násilné okolnosti jejího převozu neupozornili. Z psychiatrické nemocnice pak byla Sudků propuštěna 21. července 2016 s tím, že její pobyt na svobodě není nebezpečný.

Policisté byli potrestáni za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti osmiměsíční podmínkou s rok a půl dlouhou zkušební dobou. Podle soudu nedodrželi služební postup. Vinu však u soudu odmítali a trvali na tom, že vše řádně zadokumentovali.

Případné zavinění Psychiatrické nemocnice Bohnice soud nezkoumal, protože není účastníkem řízení. Ministerstvo zdravotnictví už dříve postup lékařů prošetřilo a pochybení nezjistilo.

Michelle Sudků za vraždu v obchodním centru a pokus o vraždu ženy v kavárně dostala výjimečný trest 30 let vězení. Po jeho odpykání se bude léčit v ústavním zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme