Bez ostnatých drátů. V táboře Bělá jsou většinou ženy ze zemí bývalého Sovětského svazu

Kvůli vzpourám a ničení majetku hlídkovaly před více než třemi lety v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem policejní posily až z Prahy. Přes 50 běženců se tam tenkrát navíc pokusilo uprchnout. Nyní je centrum poloprázdné. Po chodbách chodí asi deset žen a obsazená je tak asi desetina míst. Na místě natáčel Radiožurnál.

Reportáž z místa Bělá pod Bezdězem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nigérie, Afrika,“ odpovídá jedna z žen v zařízení v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku na otázku, odkud pochází. „Nigérie je krásná a Česká republika dobrý,“ hodnotí a dodává, že je jí 29 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bez ostnatých drátů. V táboře Bělá jsou většinou ženy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Na místě natáčel Radek Duchoň

„S paní jsem dělala přijímací pohovor. Zjišťovala jsem prvotní informace – co se stalo, proč sem přišla,“ sděluje Radiožurnálu sociální pracovnice paní Ivona. Nicméně jméno ženy a to, kde ji policisté zadrželi, a co na našem území dělala, je tajné.

„Momentálně se tu nacházejí klientky z Mongolska, Iráku a Nigérie. V drtivé většině se tu ale nacházejí klientky ze zemí bývalého Sovětského svazu,“ doplňuje vedoucí zařízení pro zajištění cizinců Miroslava Báchorová.

Pokoje jsou podobné jako na škole v přírodě. Najdeme zde dvě palandy, zelené povlečení a oranžové prostěradlo. Na hřišti venku je pak spousta houpaček nebo i houpacích koní pro ty nejmenší.

Na nástěnce v nové budově visí žluté papíry popsané azbukou a také s nápisy v angličtině, češtině nebo arabštině. „Pro klientky je důležité, aby věděly, co tady všechno mohou a nemohou,“ doplňuje Báchorová.

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem | Zdroj: Správa uprchlických zařízení

A z areálu zmizely některá bezpečnostní opatření. „Ostnaté dráty zde již téměř nemáme. Zařízení je primárně určeno pro samotné ženy a rodiny s dětmi. A z tohoto důvodu byly ostnaté dráty odstraněny,“ popisuje mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Jan Piroch.

„Máme také další dvě zařízení – Balková pro oblast Čech a Vyšní Lhoty pro oblast Moravy – kam jsou umisťováni samotní muži,“ doplňuje.

V zařízení zůstávají ženy v průměru několik týdnů. Rodiny s dětmi pak maximálně 90 dní. Zařízení v Bělé slouží především k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno pracovníky cizinecké policie rozhodnutí o vyhoštění a zajištění. 

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme