Kontroloři odhalili nedostatky u programů migrační politiky. Většinu z nich mělo odhalit ministerstvo

Ministerstvo vnitra vynaložilo na čtyři vybrané programy migrační politiky mezi lety 2017 a 2019 900 milionů korun z rozpočtu i fondů Evropské unie. Není ale jasné, jak přispěly k podpoře azylového systému, ochraně hranic nebo začleňování cizinců do společnosti. Resort si podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu stanovil jen obecné cíle. Úřad o tom informoval v pondělí. Odhalil také řadu nedostatků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 8:34 7. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem | Zdroj: Správa uprchlických zařízení

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil projekty za 557 milionů. Ministerstvo vnitra u nich ale stanovilo jen obecné cíle. „Neurčilo ani ukazatele a jejich očekávané hodnoty, podle kterých by šlo ověřit, co se podařilo zlepšit a zda program plní své cíle. Některé oblasti tak nebude mít ministerstvo jak vyhodnotit,“ informuje úřad na svých stránkách.

Policie odhalila o čtvrtinu víc nelegálních migrantů. Zvyšují je ti, kteří zůstali navzdory opatřením

Číst článek

Jako příklad kontroloři uvádějí integraci cizinců. Zde resort nastavil cíle jako „podpořit nekonfliktní soužití s cizinci“ nebo „zajistit bezpečnost všech obyvatel České republiky“. U vnější migrace do Evropské unie si ministerstvo stanovilo za cíl „boj proti nelegální migraci“.

Příjemci dotací byly státní instituce i neziskové organizace. „U kontrolovaných projektů ministerstvo nepožadovalo, aby příjemci hodnotili jejich výsledky a přínosy. Příjemci dotací tak většinou sledovali jen výstupy, například počet osob, kterým byla poskytnuta pomoc. Nezajímali se ale o to, zda a jak přispěly služby poskytnuté v rámci projektu například k integraci cizinců do společnosti,“ informují kontroloři.

Jedna nezisková organizace ale podle Nejvyššího kontrolního úřadu zpětně ověřovala přínos svých služeb pro klienty, i když to resort nepožadoval.

Policisté zadrželi na jihu Moravy čtyři Syřany a osm Afghánců. V poslední době běženců přibývá

Číst článek

Resort oponuje, že aktivity ministerstva vnitra jsou plně v souladu se zaměřením současné migrační a azylové politiky Evropské unie a jsou ze strany evropských partnerů velice oceňovány.

„Program Pomoc na místě významně přispěl v letech 2015–2020 ke snižování migračních toků do Evropské unie. Bez poskytnuté pomoci by došlo k vzestupu nelegální migrace s pravděpodobnými dopady i na Českou republiku jako zemi ležící na východostředomořské a západobalkánské migrační trase,“ uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Podle ní ministerstvo ve spolupráci s dalšími aktéry kontinuálně pracuje na vytvoření vhodného systému pro vyhodnocení efektivity vynaložených prostředků, například v oblasti integrace osob s udělenou mezinárodní ochranou nyní dokončuje systém indikátorů integrace.

Rekonstrukce za dvojnásobek

Kontroloři odhalili nedostatky u některých projektů zaměřených na vnitřní bezpečnost. „Například u společného komunikačního centra pro policii a celní správu za 120 milionů korun se bez jasného odůvodnění opakovaně měnily náklady na jednotlivé položky. Příjemce navíc zpracoval projektovou dokumentaci, návrh interiéru či technickou specifikaci hardwaru a softwaru až po schválení projektu,“ uvedl úřad. Podle něj to ukazuje nedostatečnou přípravu projektu.

Policie zavede dálniční kontroly kvůli pohybu běženců přes Česko. ‚Vlna ale není masivní,‘ řekl Hamáček

Číst článek

Problém pak odhalili i u rekonstrukce objektu v Havířově, který slouží pro ubytování žadatelů o mezinárodní ochranu. „Tady příjemce – Správa uprchlických zařízení – podcenil přípravu projektu. Cena rekonstrukce tak dosáhla v době kontroly 57 milionů korun, což představuje více než dvojnásobek původního rozpočtu,“ vysvětlují.

Ministerstvo ale uvedlo, že jak v případě společného komunikačního centra policie a celní správy, tak zařízení v Havířově došlo ke změnám projektu zcela v souladu s pravidly Evropské unie tak, aby byl výsledek co nejefektivnější a nejlépe odrážel potřeby.

V případě integrace cizinců pak resort nesledoval průměrnou výši nákladů na jednoho klienta. Výuka českého jazyka tak v některých případech stála 2600, ale i 6700.

Česko vyšle do Řecka kvůli běžencům osm policistů, jsou připraveni odjet v pondělí, prohlásil Hamáček

Číst článek

„I když jsou nároky jednotlivých klientů různé, mělo by mít ministerstvo přehled o průměrných nákladech a být schopno porovnat projekty mezi sebou. Navíc příjemci nemuseli sledovat skutečné náklady na jednotlivé aktivity v rámci projektů. Ministerstvo vnitra od nich chtělo jen plánované náklady, které uváděli v žádosti o dotaci. Ministerstvo tak nemá podle čeho hodnotit efektivnost podpořených projektů,“ uvádí úřad s tím, že se to týká 14 z 20 kontrolovaných projektů.

Podle ministerstva to ale není pravda. „Příjemci všech projektů musí podrobně sledovat a dokládat všechny uskutečněné výdaje, které následně podléhají několikastupňovým kontrolám ze strany ministerstva vnitra a ministerstva financí. V rámci fondů v oblasti vnitřních věcí nikdy nedochází k proplácení projektů na základě plánovaných nákladů,“ uvedla mluvčí.

Smlouvy bez parametrů

Obecné cíle byly stanoveny i v případě Státního integračního programu. Ten pro resort zajišťuje Správa uprchlických zařízení.

Česko by mělo poslat 50 milionů třem organizacím na humanitární pomoc, projedná to vláda

Číst článek

„Ministerstvo ani správa také neřešily, jak projekty pomohly k úspěšné integraci klientů. Správa vždy dodržela finanční limity tzv. integračních plánů a až na jednu výjimku hradila nákupy věcí v souladu s přehledem vydaným resortem. Bez ověření potřeb klientů na místě ale nemůže vědět, zda platí jen skutečně nutné vybavení domácností,“ zjistili kontroloři.

Další nedostatky pak odhalili u programu na pomoc uprchlíkům v regionech. Ani v tomto případě totiž ve smlouvách s jednotlivými zeměmi resort neurčil parametry projektu, tedy například co se má za peníze pořídit.

„Lišily se typy smluv a jednotné nebyly ani podmínky pro použití peněz, které by ministerstvu vnitra umožňovaly lépe ovlivnit úspěšný průběh projektů. Navíc ministerstvo předkládalo vládě neúplné informace o projektech, které ještě nebyly dokončeny. Chyběly konkrétní údaje o těchto projektech a také informace o problémech s jejich dokončením,“ dodává na závěr úřad s tím, že resort od roku 2015 neprovedl žádné vyhodnocení těchto projektů.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme