Policisté na Pardubicku zadrželi cizince s nakažlivým onemocněním. ‚Není to žádné drama,‘ říká hejtman

Policisté zkraje týdne v Uhersku na Pardubicku zadrželi muže trpícího nakažlivým kožním onemocněním. Podle pardubické policejní mluvčí jde o cizince zřejmě původem z Afghánistánu. Po ošetření v pardubické nemocnici byl převezen do detenčního zařízení v Bělé pod Bezdězem. Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) jde o nemoc s názvem impetigo.

Bělá pod Bezdězem (Aktualizováno: 12:57 1. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem | Zdroj: Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra

„Zadrželi jsme člověka, který tvrdí, že je z Afghánistánu a že je mu 16 let. To my všechno musíme zjistit,“ řekla pro iROZHLAS.cz vedoucí tiskového oddělení policie Pardubického kraje Markéta Janovská. Na případ jako první upozornila Česká televize.

Mladík se pohyboval u vlakového nádraží v Uhersku na Pardubicku, svědek na něj zavolal policii. Muž odmítal mluvit, neměl doklady, byl hodně špinavý. 

„Onemocnění impetigo je charakterizováno tvorbou začervenalé kůže, na které se tvoří puchýřky, které obsahují bakterie. Když se puchýřek s tenkou krytbou strhne, tak se kontaktním přenáší většinou do mikroskopické ranky příjemce. Je přenášeno většinou v dětských kolektivech. Je to naprosto běžné onemocnění, které se vyskytuje i v Česku. Často se dá vyléčit zevní léčbou, která ve většině případů stačí, například dezinfekční nebo antiseptické preparáty.“

Petr Arenberger (Dermatolog a předseda České dermatologické společnosti)

„My jsme s ním byli, když byl zadržen. Cizinecká policie ho převezla na infekční oddělení do nemocnice, dělali mu testy a ve středu nám potvrdili, že má nakažlivou infekční kožní chorobu,“ pokračovala.

Jak se muž do Česka dostal a zda šlo o žadatele o azyl, Janovská neřekla. Podrobnosti policie podle jejích slov zveřejní v chystané tiskové zprávě. „Za chvíli to bude na webu. Do zařízení pro záchyt cizinců jsme ho už převezli. Záchyt byl v pondělí v pět hodin večer, bylo to v Uhersku na nádraží,“ doplnila.

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) ale slova policejní mluvčí mírní. Podle něj jde sice o exotickou nemoc, dá se ale podle jeho slov léčit antibiotiky.

‚Poměrně běžná choroba‘

„Cizí státní příslušník byl ošetřen v pardubické krajské nemocnici s tím, že se jedná podle lékařů o bakteriální onemocnění impetigo, což je poměrně běžná choroba, která se šíří i mezi dětmi a dospělými. Není to žádné drama,“ řekl Netolický Radiožurnálu.

Impetigo se přenáší kontaktem mezi lidmi, většinou v dětských kolektivech. „Onemocnění je charakterizováno tvorbou začervenalé kůže, na které se tvoří puchýřky, které obsahují bakterie. Když se puchýřek s tenkou krytbou strhne, tak se kontaktním přenáší většinou do mikroskopické ranky příjemce,“ popsal pro iROZHLAS.cz Petr Arenberger, dermatolog a předseda České dermatologické společnosti. V Česku je podle něj běžné.

Kapénková infekce je podle Arenbergra nepravděpodobná. A léčba? „Většinou to není nijak závažné onemocnění. Často se dá vyléčit zevní léčbou, která ve většině případů stačí, například dezinfekční nebo antiseptické preparáty,“ vysvětlil.

„V závažnějších případech se nebráníme podání antibiotik. Pokud je původcem bakterie streptokok, pak doporučujeme nasadit penicilin,“ doplnil Arenberger s tím, že lékaři si dokážou s onemocněním velmi dobře poradit.

Umístění do Bělé

Muž pobýval v Česku nelegálně. „Zahájili jsme s ním řízení o vyhoštění a rozhodli jsme o jeho umístění do záchytného zařízení,“ uvedl mluvčí pardubické cizinecké policie Martin Demek s tím, že nyní zkoumají jeho věk.

„Zatím uvádí, že je mu 16 let, takže má ustanoveného opatrovníka pro řízení a jednáme s ním jako s nezletilým bez doprovodu,“ dodal. Podle něj se do Česka dostal takzvanou balkánskou trasou.

„Pokud si lékař nerozhodl o hospitalizaci, což neučinil, tak Bělá je na toto uzpůsobena. Po celou dobu je tam lékařská péče,“ vysvětlil Demek, proč muže převezli zrovna do Bělé.

Zdravotnická zařízení

„Všechna tato zařízení jsou na podobné případy připravena. Zdravotnické zařízení ministerstva vnitra má na místě své lékaře, kteří mají veškeré vybavení. Součástí těchto zařízení je i zdravotní izolace,“ sdělil obecně mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Jan Piroch.

Všichni příchozí podle něj při příchodu do zařízení pro zajištění cizinců projdou důkladným zdravotním vyšetřením, včetně laboratorního nebo rentgenového vyšetření. „Na místě je také zdravotní izolace, pokud by byla potřeba. Bělá je uzavřený typ zařízení, které nemohou cizinci opouštět, určený ženám a rodinám s dětmi. Nejsou tam umisťováni samotní muži,“ dodal.

dok, kno, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme