Hasiči po hodinách ukončili prohledávání sutin zřícené budovy v centru Prahy. Další zavalené nenašli

V Mikulandské ulici v centru Prahy se dopoledne zřítila část rekonstruované budovy. Ze sutin po pádu dvou pater hasiči dopoledne vyprostili tři zraněné dělníky. Krátce po 22.30 hasiči oznámili, že ukončili záchranné práce. Nikoho dalšího v sutinách nenašli. Budova prochází rekonstrukcí. Podle statiků může budova kdykoliv spadnout.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 22:40 17. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při záchranných pracích v rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici v centru Prahy spadla večer na jednoho z hasičů část stropní konstrukce. Zraněn ale není. Zásah záchranných jednotek pokračoval až do půl jedenácté večer.

Šéfka památkářů ke zřícení budovy: Výrok je nepřijatelný, od primátorky bychom čekali zdrženlivost

Číst článek

Hasiči kolem 19.20 zásah přerušili, budovu vyklidili a nechali znovu přezkoumat statikem, informoval velitel zásahu Oldřich Klegr.

Záchranáři chtěli večer znovu použít psy, kteří měli označit místa, kde by se ještě mohli nacházet lidé, nakonec od toho ale ustoupili. „S blížící se nocí se budeme raději snažit rychle sutiny odstranit, protože potom budeme mít problémy s viditelností čidel, které nám hlídají pohyb zdí,“ uvedl Klegr.

„Máme zhruba polovinu plochy odklizenou. Při nejbližší příležitosti necháme to suťovisko takzvaně vydýchat, aby se odstranily pachy a znovu to necháme přečuchat psy,“ řekl po 19.00 Klegr. Po 21. hodině už to bylo přes 70 procent odklizené suti. A ve 22.35 na twitter napsali, že zásah skončil.

Budovu stabilizovali ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou.

Další text a fotogalerii najdete pod online reportáží.

Podle Klegra je složité udělat na budově další bezpečnostní opatření, protože by to samo o sobě bylo příliš riskantní. „Bohužel je to už posunuté, obloukové vazby jsou narovnané, takže hrozí, že to spadne kdykoliv,“ uvedl.

Hasiči si udělali v místě zásahu dřevěnou stříšku, v samotném centru pracovali z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledovali přístrojem, který hlásil každou odchylku stěny o jeden milimetr. Na místo povolali dva odsávací bagry na odsávání suti.

Tři zachráněné dělníky hasiči vyprostili ještě před polednem, tedy v prvních hodinách zásahu. Stav jednoho z nich byl velmi vážný, záchranáři ho museli uvést do umělého spánku. Stav dalších dvou dělníků je středně těžký.

V budově, v níž se zřítilo patro, bývala základní škola. Po přestavbě se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

mos, dp, pj, rez, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme