Pirát Peksa zvolený do europarlamentu se vzdal mandátu v české sněmovně. Nahradí ho analytik Navrkal

Pirát Mikuláš Peksa se v souvislosti se svým květnovým zvolením do Evropského parlamentu ve čtvrtek vzdal mandátu v české sněmovně. Učinil tak prohlášením přímo na plénu. Dosavadního místopředsedu evropského výboru Peksu by měl v dolní komoře nahradit datový analytik František Navrkal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Peksa (Piráti) | Foto: Pirátská strana | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0

V eurovolbách uspěli i další dva poslanci, a to Radka Maxová (ANO) a Veronika Vrecionová (ODS). I ony by měly v české dolní komoře skončit, mandát podle čtvrtečních informací z kanceláře předsedy sněmovny zatím nesložily.

Z větších stran vydělají na eurovolbách pouze Piráti a ODS. ANO přišlo o 20 milionů

Číst článek

Mandát europoslance vzniká až zahájením první schůze Evropského parlamentu v novém funkčním období, které je plánováno na 2. července.

Za předsedkyni sociálního výboru Maxovou by měl do sněmovny nastoupit radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka a za místopředsedkyni zemědělského výboru Vrecionovou bývalý poslanec a ministr Petr Bendl.

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme