VIDEO: Studenti komunistům na řečnický pult promítli Horákovou. ‚Naprosto neseriózní,‘ zní z KSČM

  • Komunistickým poslancům během úterní tiskové konference někdo promítl na řečnický pult vyobrazení Milady Horákové. Informaci České televize potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí KSČM Helena Grofová.
  • „Stejná ideologie, jakou dnes zastupují členové KSČM, odsoudila tuto ženu k popravě,“ řekl redakci zástupce studentů, který provozuje audiovizuální firmu a projekci zrealizoval. Nepřál si být jmenován.
  • Milada Horáková byla 27. června 1950 popravena po procesu vykonstruovaném komunistickým režimem.

Praha (Aktualizováno: 15:20 16. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunisté vystoupili na plánované tiskové konferenci po dvanácté hodině. Slovo si vzal šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, když se na jeho řečnickém pultíku objevila promítaná podobizna Milady Horákové.

„Upozornil nás na to kolega z našich novin, okamžitě také upozornil pracovníka tiskového střediska Poslanecké sněmovny,“ popsala pro server iROZHLAS.cz mluvčí KSČM Helena Grofová.

Podle ní šlo o tři studenty, které přivedl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Byli okamžitě vyvedeni, dodala. Kalousek uvedl, že za ním studenti přišli sami. Podle svých slov ale věděl, co chystají.

„Myslím si, že příští týden máme významné 70. výročí a významná výročí si máme vhodným způsobem připomínat,“ řekl. Příští týden v sobotu uplyne sedmdesát let od popravy Horákové. Na otázku redakce, jestli mu něco takového přijde jako vhodný způsob, odpověděl: „Ano.“

‚Porušení demokratických principů‘

Podle Grofové by se ale něco takového už nemělo opakovat. „Je to naprosto neseriózní přístup a nerespektování demokratického principu, protože se to stalo na parlamentní půdě, kde mají všechny strany stejná práva. Myslím, že toto by se nemělo nikdy opakovat,“ reagovala za KSČM mluvčí strany.

‚Chci za své činy nést plnou zodpovědnost.’ Před 70 lety si Milada Horáková vyslechla trest smrti

Číst článek

Kováčika incident rozčílil: „Je před volbami, tak se používá kde co. Má tu panovat rovná příležitost, a jestli kdokoliv, kdo není ve sněmovně akreditován, si tu může dělat podobné demonstrace, tak to je určité porušení demokratických principů. Nemělo by to být. Tomu, kdo sem tyto lidi pustil na neexistující akreditaci, by se mělo dát najevo stejnou mincí, že to takhle nejde.“

„Až budou mít příště tiskovou konferenci kluci nebo holky od Kalouska, tak by se tam dalo promítat obrázky padáku nebo úryvky z filmu Kladivo na čarodějnice. Stejnou mincí oplatit a bude,“ doplnil Kováčik.

Reakce ze strany komunistů se ale Kalousek neobává. „Když tak nám mohou na pultík promítnout Mistra Jana Husa a budeme si kvit,“ prohlásil.

Zástupce skupiny, jehož jméno server iROZHLAS.cz zná, popřel, že by šlo o Kalouskovu akci. „27. června uplyne 70 let od justiční vraždy Milady Horákové a naše hlavní pohnutka, proč jsme to udělali, je, že je potřeba si připomínat, že stejná ideologie, jakou dnes zastupují členové KSČM, odsoudila tuto ženu k popravě,“ vysvětlil, proč fotografii Horákové na pultík promítali.

Krok podle něj může vypadat radikálně, ale stojí si za ním. „Jestli je to pobuřuje, tak nás zase pobuřuje ten čin, který se před 70 lety s podobnou ideologií stal. Respektujeme, že je to demokraticky zvolená strana, že si ji občané zvolili, ale stejně tak musíme připomínat, že stejná ideologie odsoudila tuto ženu k brutální popravě, kdy byla 15 minut dušená na popravišti,“ dodal.

Později se k akci v Poslanecké sněmovně přihlásil na sociální síti twitter také Tomáš Dvořák.

Milada Horáková

Právnička a národněsocialistická poslankyně Milada Horáková se za druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje. Během druhé světové války ji proto věznilo gestapo.

Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. Ve vykonstruovaném procesu byla 8. června 1950 odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla 27. června navzdory přímluvám osobností z celého světa.

Vazební fotografie Milady Horákové | Zdroj: Wikimedia Commons

Anna Jadrná, Petr Jadrný, Tomáš Zrůst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme