Boj dobra se zlem. Oběti dvou totalit mají v Česku nový památník

Česko má od pondělí nový památník věnovaný obětem dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je komunisty popravená Milada Horáková. Stojí v pražské zahradě Ztracenka mezi Albertovem a Karlovem. Památník má podobu dvou surových, neopracovaných balvanů, jimiž je svírán bílý mramorový oblázek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pražské zahradě Ztracenka odhalili památník obětem dvou totalitních režimů | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Je to jakási alegorie o boji mezi dobrem a zlem. Památník znázorňuje hrubost a zároveň jemnost, něčí špinavost a něčí čistotu," řekl Ladislav Sorokáč, který je spolu s Ondřeje Tučkem autorem památníku.

Komunismus je ideologie, která se příčí lidské přirozenosti, říká dcera Milady Horákové

Číst článek

Balvany by podle něj mohly představovat režimy, které drtí morální integritu člověka. Čestní hosté, mezi kterými byla i Jana Kánská, dcera Milady Horákové, položili k památníku květiny. Sbor Gymnázia Milady Horákové na závěr zazpíval českou hymnu.

„Připomínáme si lidi, kteří měli odvahu čelit totalitním režimům. Někteří nacistickému, jiní komunistickému, někteří dokonce oběma. Právě mezi ně patří i Milada Horáková, jejíž jméno se stalo symbolem památníku," uvedl Filip Novák, ředitel Gymnázia Milady Horákové a člen výboru Klubu Milady Horákové.

V pražské zahradě Ztracenka odhalili památník obětem dvou totalitních režimů | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„První totalitní režim měl na provádění krutostí zhruba šest let, ten druhý dokonce několik desetiletí. Památník bude v tomto krásném prostředí symbolicky vyjadřovat tragický osud mnoha statečných lidí, kteří tu žili před námi," doplnil.

Pomník stojí nedaleko místa, kde se Horáková narodila a dlouhodobě žila. Právnička a bojovnice za práva žen byla v 50. letech minulého století ve vykonstruovaném procesu odsouzena a popravena za spiknutí a velezradu.

Kvůli svojí neústupnosti během procesu bývá Horáková považovaná za symbol odporu proti totalitě.

Milada Horáková | Foto: NFA

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme