Exministr Chovanec vypovídal před soudem. Odmítl úplatky pro sebe i ČSSD

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD odmítl, že by on nebo ČSSD měl dostávat úplatky, které souvisejí s kauzou kolem České pošty. Chovanec ve středu vypovídal jako svědek před pražským městským soudem. Ten rozplétá případ podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce týkající se korupce a podvodu. Případ v roce 2015 rozbouřil politickou scénu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu ODS a TOP 09 k údajnému zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím. Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Policie podnikatele Lukáše Čadka obvinila z korupce poté, co tvrdil, že po něm sociální demokrat Kamil Choc chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou.

V médiích se objevovaly informace, že milion měl jít sociální demokracii a dva miliony Milanu Chovancovi. Vyšetřování ale neprokázalo, že Chovanec v případu figuroval. Policisté tehdy obvinili s Čadkem i Choce, který kvůli tomu má pozastavené členství v ČSSD.

'Viděl jsem ho poprvé u soudu'

Chovanec před soudem uvedl, že Choce poprvé viděl až při soudním jednání. „Složitě se mi vysvětluje, že neznám člena sociální demokracie, ale je jich tam 20 tisíc a pana Choce jsem viděl poprvé v životě," uvedl Chovanec, který je nyní zastupujícím předsedou sociální demokracie.

Před soudem řekl, že má svědomí čisté. „Žádné úplatky jsme nepožadovali, doufám, že se to celé u soudu objasní," doplnil později v rozhovoru s novináři Chovanec. Uvedl také, že případ považuje za životní chybu. Tvrdí, že chtěl pomoct Čadkovi, který v médiích zveřejnil svojí verzi příběhu, podle které mu podnikání s poštou zničilo život.

Tehdejší ministr se kvůli tomu s Čadkem setkal, na schůzce byl také šéf České pošty Martin Elkán. Čadek sliboval, že přinese důkazy o tom, že je v právu. Čadek však podle něj důkazy nikdy nepřinesl a později ho začala vyšetřovat policie.

Případem se zabývala Bezpečnostní rada státu

Čadek byl obviněn z korupce a později také z podvodu. Podal totiž na Českou poštu trestní oznámení a kvůli obchodnímu sporu po ní požadoval 27 milionů korun. Podle detektivů si ale důkazy o nároku na peníze vymyslel a falšoval i klíčové e-maily.

Vinu Čadek opakovaně odmítá. Na poštách prodával šicí boxy nebo drobné hračky a sortiment chtěl rozšířit. Podle pošty nabízel Čadek prodej dárkových poukázek, což ale jevilo známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, a i proto ze zakázky sešlo. Pošta v minulosti uvedla, že smlouvu na takový sortiment s Čadkem nikdy neuzavřela.

Případem se předloni v létě zabývalo také předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle Chovance se tam musela objasnit situace kolem České pošty a dokázat, že celá kauza je umělá. „Pokud bychom to nevysvětlili, byl by to můj konec ve funkci," uvedl Chovanec.

O několik týdnu později se v médiích objevila fotomontáž, na které byl Chovanec vyobrazen s nahou dívkou. Jeho trestní oznámení v této souvislosti policie odložila.

„Už se k tomu nechci vracet, byť víceméně vím, jak a proč to vzniklo. Byla to součást konkurenčního politického boje a ten politický boj pokračoval celé tři roky. To je život a to je česká politika," řekl ve středu Chovanec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme