Praha 5 se přetahuje o strategické pozemky s institutem, který zastupuje její bývalý starosta Jančík

Vzdělávací institut Praha má už deset let od Prahy 5 výhodně pronajaté prostory v barokní usedlosti Hřebenka. Platí měsíční nájem 15 tisíc korun. V roce 2015 navíc získal v dražbě bez vědomí Prahy 5 pozemky, jež Hřebenku obklopují. V současnosti je chce městské části odprodat šestkrát dráže. Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, za institut jedná bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík. Stejný muž, který nájem před 10 lety za městskou část podepsal.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík | Foto: Robert Rambousek | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Původně barokní usedlost Hřebenka, postavená v první polovině 17. století a dále přestavována, je už od padesátých let památkově chráněna. Spolu s ní i zahrady, které ji ze tří světových stran obklopují.

Chronologie

  • 2009 – Institut získává výhodný nájem od tehdejšího starosty Jančíka.
  • 2010 – Jančík rezignuje na post starosty.
  • Říjen 2015 – Institut pod cenou v dražbě koupil dvě zahrady usedlosti Hřebenka.
  • Jaro 2016 – Jančík vyjednává jménem institutu se starostou Třebíče.
  • 2017 – Praha 5 institutu vypovídá nájemní smlouvu, institut následně podává na Prahu 5 žalobu o určení neplatnosti výpovědi smlouvy.  
  • Duben 2019 – institut dává do dražby zahrady, nikdo se nehlásí.
  • Květen 2019 – s pohledávkou vůči institutu se přihlásil podnikatel Jaroslav Kříž. Odvolací soud uznává výpověď z nájmu podanou Prahou 5.
  • Červenec 2019 – institut přestává platit nájem, prostory ale nevyklízí.
  • Srpen 2019 – exekuce na zahrady.

V minulosti sloužila jako sídlo pro mateřské školy, v roce 2009 se ale tehdejší starosta Prahy 5 Milan Jančík (dříve ODS) rozhodl část prostorů usedlosti pronajmout Vzdělávacímu institutu Praha – tehdy pod názvem Vzdělávací institut Karla Engliše.

Institut byl servisní organizací Vysoké školy Karla Engliše, kterou spoluvlastnil podnikatel Jan Harangozzo. V akademické radě školy v minulosti působil i Jančík.

Harangozzo byl spolu s některými dalšími lidmi napojenými na danou univerzitu obviněn v případě zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Harangozzovo stíhání nicméně zastavila amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z roku 2013.

Kamarádi z Plzně

Jednatelem i majitelem Vzdělávacího institutu je oficiálně podnikatel Jiří Klein. Na jednání s radními Prahy 5 týkající se institutu ale nechodí jen Klein, ale hlavně Harangozzo.

„Jednou za mnou přišel mimo úřední hodiny a ptal se, kde je problém, když mu chceme vypovědět u institutu nájem, podruhé se i s Kleinem ‚dobývali‘ k tehdejšímu starostovi,“ uvedl bývalý radní Prahy 5 a advokát Tomáš Homola (Demokraté Jana Kasla). Harangozzovo angažmá serveru iROZHLAS.cz potvrdil nyní rovněž již bývalý pirátský radní Štěpán Rattay.

Jančík svému známému z plzeňských práv Harangozzovi, jenž v Plzni za dva měsíce získal titul, který mu byl později odebrán, v roce 2009 pronajal zhruba 530 metrů čtverečních za 15 tisíc korun měsíčně. Jančík smlouvu s institutem uzavřel až do roku 2017, později byl kontrakt prodloužen až do letoška.

Usedlost Hřebenka | Zdroj: Profimeda

Už tehdy zastupitelé Prahy 5 upozorňovali na nezvykle nízký nájem, za který společnost v lukrativních prostorech doteď sídlí. Jančík argumentoval vzdělávacím posláním institutu – o jeho činnosti nicméně nelze za celých deset let, co pronájem trvá, najít jedinou zmínku.

‚Nenormální‘ dražba

Jak zjistil server iROZHLAS.cz, na konci roku 2015 se odehrála dražba, díky které získal institut pouze za třetinu vyvolávací ceny dvě zahrady, které usedlost Hřebenku obklopují.

Milan Jančík (* 1959)

  • Radnici Prahy 5 vedl od roku 2002, na post starosty rezignoval v červenci roku 2010.
  • V roce 2011 mu zaniklo členství v ODS, jelikož neplatil stranické příspěvky.
  • V minulosti byl kritizován za údajně nevýhodný prodej pražských pozemků v řádech stovek milionů korun a několika budov na Praze 5. V souvislosti s nakládáním s veřejným majetkem se o něj několikrát zajímala policie. 
  • Policisté Jančíka opakovaně stíhali kvůli smlouvám mezi městskou částí a společností, která pro Prahu 5 vybírala pohledávky na nájemném. Smlouvy byly kritizovány pro údajnou nevýhodnost a protiprávnost.
  • Policisté exstarostu obvinili i v případu plánovaného nákupu pozemků Českých drah, které ale nikdy k prodeji nebyly.
  • Jančík všechny aféry ustál.

Jednu zahradu z celkových tří už delší dobu vlastní městská část, další dvě před dražbou držel Bytový podnik Prahy 5. Jedná se o státní podnik, u něhož funkci zřizovatele vykonává městská část. Právě likvidátor tohoto podniku Bohumil Kos vyhlásil na zmíněné dvě zahrady před čtyřmi lety dražbu.

„Sice to bylo zveřejněno formálním způsobem na úřední desce, ale fakticky se o tom městská část od toho likvidátora, kterého jmenovala, nikdy nedozvěděla,“ poznamenal pro server iROZHLAS.cz exradní Homola s tím, že jsou pozemky pro městskou část důležité.

Jak podotkl, dražba se navíc odehrávala v Karlových Varech a na takzvaný holandský způsob. Při něm je možné ve druhém kole jít s cenou dolů, pokud se v kole prvním nikdo nepřihlásí. V prvním kole může cena šplhat pouze nahoru. 

„To nebylo normální – udělat to v Karlových Varech, v místě, kde běžně žádné dražby ani nejsou, a tak, že se o tom ani nikdo nedozvěděl. Navíc holandským způsobem. Ve druhém se už šlo s cenou výrazně dolů,“ přiblížil Homola.

Odvolaný likvidátor

Vyvolávací cena za dvě zahrady k barokní usedlosti byla 9,5 milionu korun. Ve druhém kolem, ve kterém „soutěžil“ pouze institut, již cena klesala. 

„Likvidátor musel dát na tento způsob dražby souhlas. Pokud nedá souhlas, nemůžou jít s cenou směrem dolů,“ vysvětlil Homola. Touto cestou získal institut parcely za 3,2 miliony.

Usedlost Hřebenka na pražském Smíchově | Zdroj: Profimeda

Likvidátor Kos se rozhovoru s redakcí na toto téma vyhýbal. Nejprve uvedl, že je nemocný,  a navrhl jiný termín telefonátu, později už telefon nezvedal. 

„V dražbách například prodal i pozemky v Košířích kolem bytových domů, s čímž nesouhlasila ani městská část, ani občané. Jednalo se o přístupové cesty k domům a podobně. S ohledem k tomuto i k Hřebenkám byl odvolán,“ objasnil Homola důvod, proč byl v roce 2016 Kos ze svého postu odvolán. 

Jančíkovo jednání v Třebíči

Jančíkovo spojení s institutem dokládá i schůzka v Třebíči. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, jen pár měsíců po dražbě zahrad exstarosta Prahy 5 vyjednával ve jménu institutu s tehdejším třebíčským starostou Pavlem Janatou (KDU-ČSL). Podle něj a podle dokumentů, které má redakce k dispozici, chtěl institut – zastoupený na základě plné moci Jančíkem –získat třebíčskou Západomoravskou školu. To se mu ale nepovedlo.

Na jednání s Prahou 5, kde do roku 2010 starostoval, Jančík nechodí. Odkup zahrad, které před čtyřmi lety institut tak výhodně pořídil, nabídl radním k odkupu Harangozzo. Řekl si o 18 milionů, což je téměř šestkrát vyšší cena, než za kterou pozemky jeho institut pořídil.

Přestože má městská část o parcely vzhledem k jejich lokaci zájem, ke koupi kvůli ceně a rovněž probíhajícím soudním sporům s institutem zatím nepřistoupila. V dubnu tohoto roku dala společnost pozemky do veřejné dražby rovněž za 18 milionů korun, nikdo se o ně ale nepřihlásil.

Havlín a Harangozzo

  • Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zjistila, že Harangozzo v roce 2012 zaplatil 200 tisíc korun za Havlínovu narozeninovou oslavu. Stalo se tak krátce potom, co se Havlín pokoušel ovlivňovat soudkyni, která podnikatele odsoudila k 16 měsíční podmínce za řízení pod vlivem alkoholu.

  • Bradáčová se rovněž zmiňovala o Nadaci HELP, přes kterou podle policistů tekly peníze z jednoho úplatku pro Havlína. Předsedou správní rady nadace byl ‚Harangozzův‘ jednatel Jiří Klein, Harangozzo podle něj prý poskytoval nadaci pouze „konzultace“. Bradáčová nicméně byla přesvědčená, že se Harangozzo na řízení „podniku“ fakticky podílel.

Následující měsíc se v katastru nemovitostí objevila poznámka o pětimilionové pohledávce, kterou měl institutu poskytnout pražský podnikatel Jaroslav Kříž. V srpnu byla na zahrady zahájena exekuce. Jaká je momentální finanční kondice institutu, nelze zjistit – společnost odevzdala poslední účetní závěrku v roce 2016. 

Lidi kolem Havlína

Zmíněný Kříž je otcem muže (podnikatele stejného jména), jenž byl odsouzen k třicetiměsíční podmínce v kauze někdejšího pražského soudce Ondřeje Havlína. Bývalý soudce donedávna seděl ve vězení za nezákonné ovlivňování řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, převážně opilých řidičů. V případu vystupoval rovněž Harangozzo a jednatel institutu Jiří Klein. Ani jeden z nich ale obviněn nebyl (podrobnosti k případu viz box)

Exekuce odstartovala jen necelý měsíc poté, co Vzdělávací institut přestal platit Praze 5 nájem. Institut tak obývá městskou budovu od července zadarmo, a navíc bez svolení města. Městská část totiž nájem už před dvěma lety vypověděla, což letos v květnu pravomocně potvrdil soud. 

Bývalý soudce Ondřej Havlín odsouzený za korupci | Zdroj: Profimedia

Praha 5 proto chystá žalobu na vyklizení prostor. Podle jednatele institutu Kleina se jedná o „obstrukci“ města. „Co z toho můžu mít jiného než smíšené pocity. Pořád si říkám, že se jedná o nějakou obstrukci městské části. Samozřejmě jsem plný emocí,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Klein. S Harangozzem se redakci nepodařilo spojit, Jančík nereagoval na zaslaný e-mail. 

Představitelé Prahy 5 nicméně vidí pro budovu smyslupnější využití než pronájem institutu, u něhož nelze dohledat žádnou činnost. „Porušili smlouvu, prohráli spor a měli by nyní prostory opustit. Bojujeme se školními kapacitami, v usedlosti Na Hřebenkách bylo předškolní vzdělávání – a vzhledem k situaci a značnému rozvoji bydlení na území pětky chceme v této lokalitě prostory školního zařízení využívat účelně a potřebně,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz nyní již bývalý radní Rattay.

Adéla Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme