Miliarda z Harvardských fondů mířila na Kypr

Policie zajistila miliardu korun, kterou vedení Harvardského průmyslového holdingu chtělo převést na Kypr, přestože má holding soudem zablokovaný majetek. Peníze určené pro výplatu akcionářů holdingu pocházely z trestné činnosti, za kterou je obviněn Viktor Kožený a Boris Vostrý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Podle ředitele holdingu Josefa Nového by tyto peníze, určené k výplatě akcionářů, měly v době pozastavení odkupu vydělávat. Policie na žádost Ministerstva financí peníze zajistila s tím, že pocházely z trestné činnosti, kvůli níž vyšetřovatel obviňuje zakladatele holdingu Viktora Koženého. Potvrdila to mluvčí ministerstva Jana Vargová: "Mohu potvrdit, že předmětnou transakci příslušný útvar Ministerstva financí pozastavil a podklady předal orgánům činným v trestním řízení."

Podle vyšetřovatele Václava Lásky měly být finance převedeny na účet kyperské banky, patřící společnosti, jejímž téměř stoprocentním akcionářem je společnost Daventree. Na tuto firmu byly v minulosti převedeny akcie z majetku Harvardských investičních fondů a Sklo Union Teplice v hodnotě minimálně 11 a půl miliardy korun. Jedním z ředitelů Daventree je právě zakladatel harvardských fondů Viktor Kožený.

Holding, jehož akcie vlastní více než 240 tisíc akcionářů, má soudem zablokovaný majetek. Proti verdiktu se jeho vedení odvolalo k Vrchnímu soudu v Praze, který má o oprávněnosti předběžného opatření rozhodnout v lednu.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme