Miliardář Babiš jde do voleb. Osobnosti nemá, program chce vymyslet až po volbách

Do boje o senátorská křesla vyráží hnutí Ano 2011 v čele s miliardářem Andrejem Babišem. On sám se na dnešním ustavujícím sjezdu stal předsedou hnutí a představil sedm kandidátů do podzimních voleb, osobně však kandidovat nebude. Slibovaná zvučná jména ale Babiš nezískal a jak přiznává, nemá ani program. Podle svých slov ho hnutí vymyslí až po volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011

Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011 | Foto: Filip Jandourek

Babiš se snažil ke kandidatuře přesvědčit například bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka nebo majitele firmy Student Agency Radima Jančuru. Místo toho představil sedm téměř neznámých jmen.

Do čela hnutí zvolil Babiše ustavující sněm. Předsednictvo strany je ale menší, než jeho šéf čekal. „Proběhlo to zajímavě, bylo to napínavé. Nakonec delegáti nezvolili a neodsouhlasili návrh předsednictva – my jsme chtěli mít osm lidí, nakonec ve finále bojovali čtyři za stejné hlasy, tak sněm rozhodl, že budeme mít jenom šest,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hnutí Andreje Babiše natáčela redaktorka Václava Marešová, v Ozvěnách dne o něm diskutoval politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík a komentátor ČRo Petr Nováček

Babiš přiznal, že při volbě vedení hnutí vystoupil jeden z delegátů s dotazem, jestli jeho osoba není pro to, aby stála v čele hnutí, příliš kontroverzní. Nakonec ho ale zvolili téměř všichni z 80 účastníků sněmu.

Miliardář je také největším sponzorem svého hnutí, investoval do něj už 18 milionů korun, celkově strana hospodaří s 19 miliony. Sám Andrej Babiš ale připouští, že po aférách, které provázely stranu Věci veřejné, jsou voliči na vstup podnikatelů do politiky citliví.

„Určitě je to problém, lidi na to poukazují, otázky tam jsou. Říkám, že já osobně nebudu kandidovat ani do Senátu, ani do sněmovny. Jsem lídr hnutí a doufám, že budeme mít volební sněm zase za rok a doufám, že příští sněm tady budou další dva až tři kandidáti na předsedu,“ říká Babiš.

Babiš: Získáme pět senátorů

Podle něj by bylo úspěchem získat v letošních volbách pět senátorů. Později se chce hnutí dostat i do sněmovny. Volební program zatím hnutí nemá, dohromady ho chce dát během podzimu.

„Jsem viděl, kolik času jsme strávili výběrem senátorů, aby byli kvalitní, tak uvidíme, jak to dopadne. Čekáme na krajské volby, kde bychom chtěli oslovit hlavně nezávislé iniciativy a neparlamentní strany a nabídnout jim místa na naší kandidátce. Nebude tam přetlak, jak je to v klasických politických stranách,“ tvrdí podnikatel.

KANDIDÁTI DO SENÁTU ZA ANO 2011
Benešov – Ivana Dobešová, učitelka a ředitelka VOŠ
Brno – Rostislav Vyzula, lékař
Chomutov – Milada Benešová, bývalá starostka obce Křimov
Mladá Boleslav – František Petrtýl, inženýr a majitel sportovního centra
Náchod – Václava Domšová, krajská zastupitelka
Praha 2 – Milan Hulík, advokát a publicista
Praha 8 – Petr Binder, moderátor, scénárista a dramaturg

Hnutí zatím politický program nemá, jeho členové ho chtějí dát dohromady během podzimu. „My to připravujeme. Chceme mít nějakou programovou konferenci po volbách někdy v listopadu, zatím nic konkrétního, chystáme se na to,“ přiznává Babiš.

Nejbližším politickým cílem jsou pro hnutí podzimní volby do Senátu. Do nich vyšle sedm kandidátů, kteří budou kandidovat pod hlavičkou Ano 2001. Každý z nich dostane od Babiše 1,5 milionu korun na kampaň. Jak ji pojmou, je ale na nich. Za úspěch by předseda hnutí pokládal zisk pěti křesel.

Známých osobností má ale hnutí poskrovnu. Babiš věří, že se postupně další přidají. „My samozřejmě na tom pracujeme, ale určitě lidi mají obavy a dost jich vyčkává, jak to s námi bude a jak to dopadne,“ míní. Sám Babiš do Senátu kandidovat nechce a neuvažuje prý ani o prezidentských volbách.

Bez šance?

Babiš sice tvrdí, že dokáže obsadit podstatnou část českého politického prostoru, odborníci to ale vidí jinak.

„Nebylo by to nadsazené, kdyby kvalita kandidátů byla jiná. Ale to jsou zcela neznámá jména. A je tam především problém, že vzniká něco bez programového vymezení a to je vždycky špatně. V politice mají subjekty vznikat kolem volných, nereprezentovaných zájmů. A sám pan Babiš jednoznačně říká, že nic takového nemají a že to budou řešit až po volbách,“ upozorňuje politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Podle něj může i uskupení bez programu uspět tím, že se sveze na vlně nespokojenosti či odporu proti korupci. „Musí být ale zaštítěno skutečně důvěryhodnými tvářemi a to se v tuto chvíli zdá, že Babišovo hnutí spíš nemá,“ varuje politolog.

„Pokud skutečně nemáte program, nemáte ‚vlajku‘, tak těžko pod tím někoho houfovat. Myšlenka politického hnutí by nebyla zcela ztracena, kdyby se na to šlo chytře. Zvlášť v situaci, kdy část veřejnost je znechucena zdejšími politickými stranami,“ míní komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011 | Foto: Filip Jandourek

„Jenomže Andrej Babiš má velké zpoždění. Jestliže na tom už rok pracuje a dnes stačil představit sedm kandidátů pro Senát a po programu není ani vidu ani slechu, tak si myslím, že moment překvapení nenastal,“ tvrdí komentátor.

„Kdyby přes to všechno toto hnutí mělo v příštích volbách do Poslanecké sněmovny uspět, tak by to pro mě znamenalo jediné – že jsou úplně na dně zavedené politické strany, kdyby nebyly schopny konkurovat takovémuto podniku,“ dodává Nováček.

Politolog Balík zase připomíná, že podobně jako Babišovo hnutí vznikaly i Věci veřejné: „Určitě je to pro voliče velké poučení, že samotné rozhořčení není program a že program nejde slepovat, jak se u VV říkalo, jako pejsek s kočičkou když vaří dort. Je to ukázkou toho, že ani 11 procent, velké zastoupení ve sněmovně a důležité posty ve vládě, negarantují vůbec nic, pokud strana nebo hnutí nemá dopředu ujasněné, co chce.“

„To bude limitovat všechny takovéto krátkodeché pokusy. A mělo by to být varující zvláště pro ty, kteří sázejí všechno na dnes velmi populární boj s korupcí. To prostě nestačí pro dlouhodobé etablování politického subjektu,“ je přesvědčen politolog z Masarykovy univerzity.

Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme