Miliardář Janeček podal trestní oznámení na Nečase, kvůli spolupodpisu amnestie

Kvůli spolupodepsání novoroční amnestie vyhlášené bývalým prezidentem Václavem Klausem čelí premiér Petr Nečas trestnímu oznámení. Podala ho pětice lidí kolem finančníka a zakladatele protikorupčního fondu Karla Janečka. Argumentují tím, že Nečas mohl zneužít pravomoc úřední osoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosluhující prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem | Zdroj: ČTK

Autoři trestního oznámení žádají, aby premiér vysvětlil, jakou roli při podepsání amnestie hráli jeho spolupracovníci, nebo jestli si nechal zpracovat analýzu o dopadech. Podle podnikatele Martina Hausenblase, který také podepsal trestní oznámení, doposud premiér nic věrohodně nevysvětlil.

„Vůbec na Úřadu vlády neexistuje jakýkoli záznam o tom, že by oficiálně prošel tento dokument amnestie úřední cestou. A to je v případě dokumentu, který se týká tolika tisíc lidí, naprosto fatální selhání,“ řekl.

„V zásadě my v tuto chvíli chceme zajistit jediné. Chceme vědět, kdy pan premiér podepsal, jak podepsal, v kolik podepsal a s kým podepsal,“ doplnil.

Petr Nečas tvrdí, že podání trestního oznámení je inspirováno jinými důvody než samotnou amnestií. Naznačil, že věc je reakcí na trestní oznámení Úřadu vlády na Janečkova spolupracovníka, bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka.

„V této zemi se stává pomalu národním sportem podávat trestní oznámení. Kdokoli může podat trestní oznámení na kohokoli bez jakékoli sankce nebo omezení. Čili tady se podle mého názoru jedná pouze o zástupný krok,“ reagoval premiér.

Jestli premiér svým podpisem pod amnestií neporušil zákon, chtějí prověřit také předseda Senátu Milan Štěch spolu s předsedou ústavněprávního výboru Miroslavem Antlem. Žádost poslali minulý týden nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Ten oznámení nechá prošetřit.

Amnestie je také jedním z bodů ústavní žaloby na exprezidenta Václava Klause pro velezradu. Ústavní soud o žalobě zatím nerozhodl.

Tereza Bartůňková, Katka Brezovská, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme