Miliardy z Bruselu pro české školství jsou dále v ohrožení

Česko by mohlo přijít o miliardy korun na zlepšení regionálního školství a také špičkového tuzemského výzkumu. Není jisté, jestli velký balík peněz nakonec opravdu doputuje během následujících let z Bruselu na účet ministerstva školství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka v počítačové učebně (ilustr. foto)

Výuka v počítačové učebně (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Michael Surran

Evropská komise stále považuje dva evropské programy, které ministerstvo spravuje, za velmi rizikové. Komisaři proto budou v Česku čerpání peněz na ministerstvu školství kontrolovat opět na začátku prosince.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Benešová: České školy a výzkumné ústavy možná přijdou o slibované miliardy z Bruselu

Je to více než měsíc, co ministr školství Josef Dobeš mluvil o tom, jak se mu daří urychlit čerpání evropských fondů na ministerstvu. Po svém nástupu vyměnil top manažery, kteří fondy podle něj špatně spravovali. S nimi ale odešlo asi dvacet lidí, mezi nimi další klíčoví odborníci, které se teď snaží úřad znovu nabrat. Hromadné odchody lidí ze školských fondů už nedávno kritizovala Evropská komise. A stejné výtky má i teď po několika měsících.

Radiožurnál získal dopis od komise, ve kterém se například píše:

„Situace obou těchto programů je považována za vážnou. Evropská komise sledovala sleduje velmi pozorně situaci a snaží se zmírnit rizika. Řádné lidské zdroje jsou nezbytné pro zamezení nesrovnalostem a následným finančním narovnáním, které by znamenaly pro Českou republiku ztrátu finančních prostředků v dlouhodobějším horizontu.“

Personální problémy

Podle komisařů se stále ministerstvu nedaří vyřešit personální problémy. I přesto, že úřad nabírá další odborníky, ti se musí teprve ve vzdělávacích fondech zaškolit. A to celou proceduru stále zdržuje. Podle vrchního ředitele evropských programů na ministerstvu školství Jaroslava Kuby, se ale úřad snaží udělat maximum.

Přivedli jsme celou řadu odborníků – 21 lidí, myslím, nastoupilo z toho jeden je bývalý ředitel Operačního programu životního prostředí, dostali jsme dva náměstky ze Státního fondu životního prostředí…,“ vypočítává Jaroslav Kuba nové posily do svého týmu. Stále jich prý ale není dostatek a situace se tak za poslední měsíce nezlepšila. Tvrdí to současní zaměstnanci úřadu, s nimiž měl rozhlas možnost mluvit a jejichž jména zná. Sami ale chtěli zůstat v anonymitě.

Nízké čerpání

Stále podle nich chybí lidé, kteří by zvládali zpracování projektů a práce se tak zdržuje. Navíc vlna výpovědí z řad odborníků i nadále pokračuje. Navíc podle informovaného zdroje rozhlasu by mohla v případě krajní nouze Evropská komise uvažovat i o tom, že by jeden z programů uzavřela.

Základní nebo střední školy by tak například mohly přijít o peníze na vybavení počítačových učeben a dalších pomůcek. Nebo také na školení učitelů. Vrchní ředitel Kuba ale takovou možnost odmítá:

„Tak ten program vzdělávání pro konkurenceschopnost je skutečně jeden z nejhorších v ČR, čerpání je na úrovni 0,3 procenta, když jsme to přebírali, teď jsme dosáhli 1,7, ale stále to není ono. Čili je rizikový dlouhodobě,“ uvedl Kuba s tím, že dělají vše pro to, aby program nebyl uzavřen.

Komisaři budou o celé situaci znovu s ministerstvem školství mluvit na začátku prosince, kdy se sejdou na pravidelné kontrolní schůzce.

Milan Kopp, Ondřej Houska, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme