Milión Čechů má problémy s alkoholem

Milión Čechů má problémy s alkoholem. 300 tisíc lidí je na něm závislých tak, že potřebují léčbu. Zkušenosti s alkoholem má přes 80 procent jedenáctiletých dětí a mezi patnáctiletými už skoro nejsou abstinenti. Každý Čech, včetně kojenců, vypije ročně téměř 10 litrů stoprocentního alkoholu. Podle docenta Jaroslava Skály, světoznámého bojovníka proti alkoholismu, je společnost k alkoholu tradičně tolerantní. Zároveň je netolerantní k člověku, který alkoholický nápoj odmítne. Na závadu je podle Skály i široká nabídka a velká dostupnost levného alkoholu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červené víno | Foto: Gastro ČR

Podobně hovoří i ministryně zdravotnictví Marie Součková. Ta v programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva Zdraví 21 počítá s tím, že se do 15 let sníží spotřeba alkoholu v Česku téměř na polovinu. Podle primáře oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova není za současné situace splnění programu příliš reálné. "Já ten projekt vítám, ale zatím ho vnímám pouze v jeho proklamativní rovině. Myslím, že jsou tam věci, které jsou reálně proveditelné, ale je potřeba je podpořit nějakými zásadními ekonomickými kroky a je třeba takovéto programy zajistit personálně. A o tom mi tam třeba chybí jakákoliv zmínka."

Podle Popova je potřeba přijmout ještě řadu dalších opatření. "Už jednou před několika lety byl stanoven plán na snížení alkoholu o 25 procent a nestalo se vůbec nic. Spotřeba alkoholu ne že by u nás nějak dramaticky stoupala, ale je v podstatě na stejné, tedy velmi vysoké úrovni. Až budou následovat nějaké konkrétní kroky minimálně ve smyslu přípravy, tak jej budu považovat za smysluplný."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme