Milion chvilek svolal do Prahy další demonstraci, lidé protestovali proti novému ombudsmanovi Křečkovi

Z Hradčanského náměstí v Praze se v neděli odpoledne vydaly stovky lidí na pochod na obranu demokratických institucí. Namířeno měli na Staroměstské náměstí, kde se od 17.00 konala demonstrace. Cestou se k příznivcům spolku Milion chvilek, který akci svolal, přidávali podle zpravodajů další lidé. Protest byl klidný, trval zhruba dvě a půl hodiny. Na akci dohlíželo několik desítek policistů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:30 1. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest Milionu chvilek na Staroměstském náměstí | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Protestující vyrazili na demonstraci kolem 16.00 z Hradčanského náměstí, podle zpravodajů jich v průvodu šlo několik stovek. Cestou se k nim ale přidávali další lidé a další stovky jich čekaly na Staroměstském náměstí.

V čele průvodu protestující nesli velkou židli s nápisem Demokracie, její nohy mají symbolizovat Soudy, Média, Vládu a Zákon. Pořadatelé na ní symbolicky předvedli, jak se celý demokratický systém zhroutí, pokud padne jeden z pilířů – nezávislá média.

CVVM: Polovina Čechů Milion chvilek nepodporuje a nedosáhne podle nich cílů demonstrací

Číst článek

Organizátoři vyzvali lidi, aby pečlivě sledovali volby do mediálních rad veřejnoprávních institucí. Z výroků politiků totiž podle nich vyplývá, že se budou snažit získat vliv zejména v České televizi. „Buďme připraveni se v případě potřeby za instituce postavit,“ prohlásil předseda spolku Mikuláš Minář.

Minář zmínil v úvodním proslovu nového ombudsmana Křečka, který chce podle něho bránit jen některá práva a jen práva některých občanů. Již dřív spolek uvedl, že Křeček popírá smysl instituce ombudsmana. Dále spolek vyslovil názor, že se státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládají a privatizují. Kromě ombudsmana a médií zmínil i antimonopolní úřad.

Další řečníci pak zdůraznili úlohu občanské společnosti. Například slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál uvedl, že bez ní by nebyla možná změna a vítězství hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ve slovenských parlamentních volbách.

Výsledek Matovičova hnutí je ohromující, vypadnutí liberální koalice je ale šokující vývoj, říká expert

Číst článek

Účastníci pochodu byli rovněž vybaveni hesly namířenými proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi a nápisy jako „Rusko-čínské chování totalitou zavání“, „Chceme jít cestou EU, ne Orbána, Kaczyńského cestou“, „Média politikům nepatří“ nebo „Křeček panda, to je sranda“, které odkazuje na nedávnou volbu Stanislava Křečka ombudsmanem.

Právě volba Křečka veřejným ochráncem práv byla pro spolek Milion chvilek impulzem ke svolání nedělního protestu. Předseda spolku Mikuláš Minář zmínil Křečka i ve svém úvodním proslovu. Podle něj chce Křeček bránit jen některá práva a jen práva některých občanů.

Již dřív spolek uvedl, že Křeček popírá smysl instituce ombudsmana. Nedělní protest ale nechce směřovat jen proti němu. Hodlá poukázat mimo jiné na to, jak se státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládají a privatizují.

Policie na twitteru uvedla, že v souvislosti s demonstrací připravila bezpečnostní opatření. Na bezpečnost účastníků a na veřejný pořádek při akci dohlížely desítky policistů.

Klidný protest ukončila zpěvem státní hymny krátce před 18.30 operní zpěvačka Dagmar Pecková. Pěvkyně se účastní protestů spolku Milion chvilek pro demokracii od roku 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme