Na demonstraci Milionu chvilek vystoupili opoziční politici. Vyzvali ke změně volebního zákona

Po protestech v regionech zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý další demonstraci v Praze. Lidé se sešli na Václavském náměstí, pokračovali průvodem okolo sídla vlády a došli na Klárov. Tam před ně předstoupili zástupci opozičních stran a mluvili o tom, jakou změnu nabízí v české politice i společnosti. Jednou z nich by mohla být úprava volebního zákona, aby každý hlas měl stejnou váhu.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:42 17. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace začala na Václavském náměstí, protestující poté došli kolem úřadu vlády na Klárov. Podle policejního odhadu na akci dorazilo kolem 15 000 lidí. Demonstranti požadovali demisi premiéra Andreje Babiše (ANO).

V hlavní části akce na Klárově vystoupili i představitelé sněmovních opozičních stran s výjimkou SPD (vládní ČSSD nabídku odmítla), kteří měli představit své vize a alternativy pro současnou situaci v české politice a společnosti. 

Text dále pokračuje za online reportáží.

Změnit volební zákon

Jako jednu z možností nabídli politici změnu současného volebního zákona tak, aby každý hlas měl stejnou váhu. Podle nynějšího volebního zákona potřebují politické strany s lepším procentním výsledkem pro získání poslance menší počet voličů než strany s menším ziskem.

„Chceme spravedlivé volby do Poslanecké sněmovny,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Připomněl, že podle Ústavy je volební právo rovné.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše sociálně a ekonomicky rozpolcená společnost vede lidi k tomu volit pseudopolitiky. Změnit to podle něj může občanská společnost a opoziční strany ve sněmovně. Uvedl například zákon, který má zajistit nezávislost státních zastupitelství a upozornil i na potřebu svobody médií.

Série protestů spolku Milion chvilek pokračovala mimo Prahu. Organizátoři potvrdili přes 200 akcí

Číst článek

„Naší vizí musí být spolupráce. Musíme vyzvat ke spolupráci ty politické subjekty a ty voliče, co jsou přesvědčeni, že prvořadý úkol je postavit se toxickému spojení Babiš-Zeman-Okamura-Filip,“ vyzvdala dále poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Podle ní je opozice připravena spolupracovat, dokazuje to i skutečnost, že zástupci opozičních stran vystoupili v úterý na stejném pódiu.

‚Musí se začít hned‘

Předseda hnutí STAN připomněl, že politici nesmějí voliči hnutí ANO pohrdat, ale musí se snažit pochopit jejich problémy a pomoci jim s jejich řešením. Základem podle něj je diskuse s vlastními sousedy a angažovanost ve společenském životě. Vyzval i k zapojení lidí do politických stran.

Místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin zmínil řadu problémů, které Česko má a které podle něj vláda neřeší - dopady klimatických změn, chybějící penzijní reformu nebo problémy ve vzdělávání, kde podle něj Česko zaostává za Evropou. „Tady se musí začít hned, podpořit vědu a vzdělání. To je důležité, protože vzdělaní lidé si nenechají nic nabulíkovat,“ prohlásil.

Desetitisíce lidí demonstrovaly v Praze proti premiérovi. ‚Rezignovat nehodlám,‘ vzkázal Babiš

Číst článek

Kromě sněmovních stran pozvali organizátoři také místopředsedkyni Zelených Magdalenu Davis, která mluvila o potřebě chránit českou krajinu. Vystoupil i poslanec Jan Čižinský (za KDU-ČSL), který představil svoji novou dobrovolnickou iniciativu 3000 statečných, pomocí níž chce spolupracovat se současnými demokratickými stranami a dodat jim hlasy.

Zástupci Milionu chvilek na závěr demonstrace uvedli, že příští rok budou v protestech pokračovat. Vyzvali také účastníky, aby se zajímali o druhé a aby převzali díl odpovědnosti za stav společnosti. Podle policie skončilo shromáždění na Klárově ve 20.50 bez narušení veřejného pořádku.

Úterní demonstrace navázala na sérii pondělních protestů, při nichž ve více než 200 městech stovky lidí požadovaly odstoupení premiéra Andreje Babiše. Ten minulý týden zopakoval, že rezignovat na svou funkci nehodlá. V úterý odjel do Lán na pracovní schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

Minulý týden v úterý se v Praze konala demonstrace v návaznosti na obnovení trestního stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo a také kvůli auditu Evropské komise. Podle policie se sešlo 35 tisíc lidí, organizátoři odhadovali 80 tisíc.

jak, sir, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme