‚Zabaveno ANO-fertem.‘ Milion chvilek na protest proti Babišovi vylepil exekuční pásky v desítkách měst

Spolek Milion chvilek v pondělí ráno připravil v desítkách měst v Česku happening Zabaveno ANO-fertem. Akce má podle spolku upozornit na „prorůstání konglomerátu ANO/Agrofert naším státem“, které by se podle něho mohlo stupňovat, pokud po sněmovních volbách složí vládu hnutí ANO. Dobrovolníci spolku omotali vybrané objekty veřejného prostoru, třeba autobusové zastávky nebo kašny žlutou exekuční páskou, uvedla mluvčí spolku Hana Strašáková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milion chvilek pro demokracii ve třech desítkách měst rozmístilo pásky s nápisem „Zabaveno Ano-fertem“

Milion chvilek pro demokracii ve třech desítkách měst rozmístilo pásky s nápisem „Zabaveno Ano-fertem“ | Zdroj: Milion chvilek

„Jde o nenásilný politický protest, který poukazuje na toxické podmanění si státu koncernem Agrofert. Prsty Andreje Babiše sahají daleko už nyní. A pokud dál zůstane v čele našeho státu, nebude to stejně strašné jako teď. Bude to mnohem horší. Ale ještě máme šanci to zastavit,“ uvedla k důvodu pořádání happeningu mluvčí Strašáková.

Nepovolené shromažďování? Policejní šéf se omlouvá za chybná slova k akci na Babišově autogramiádě

Číst článek

Spolek uvedl, že chce upozornit, že zůstane-li Babiš premiérem i po říjnových sněmovních volbách, prorůstání soukromého zájmu do veřejné sféry se bude stupňovat.

„Kromě zemědělské půdy, lesů, potravinářských podniků, zdravotnických zařízení a státních úřadů už v téhle dystopické vizi budoucnosti nenasytnost premiéra Babiše a jeho ANO-fertu pohltila v podstatě každý kout této země, který má sloužit občanům. A právě to mají pásky symbolizovat,“ uvedl místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl.

Pásky s nápisem „Zabaveno ANO-fertem“ se tak objevily na frekventovaných místech, kterými lidé chodí například do práce nebo na nákup.

Páska kolem sochy sv. Václava

V Praze je páska zhruba na desítce míst, například na Václavském náměstí je páskami obehnaná socha svatého Václava. Další pásky mohou lidé vidět na frekventovaných přestupních stanicích metra, tedy na Florenci, na Andělu nebo na I. P. Pavlova.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ani holding Agrofert, který patří do jeho svěřenského fondu, zatím na akci nereagovali.

Protest je podle organizátorů zcela legální, pásky po ukončení protestu opět odstraní.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s premiérem Babišem. Podle spolku je premiér ve střetu zájmů a nedodržuje volební sliby.

Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 000 lidí. V březnu zástupci spolku namalovali na pražském Staroměstském náměstí kříže připomínající oběti covidu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme