Desetitisíce lidí demonstrovaly v Praze proti premiérovi. ‚Rezignovat nehodlám,‘ vzkázal Babiš

Na Václavském náměstí se v úterý večer znovu sešli lidé protestující proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Mluvčí policie Jan Daněk uvedl, že se protestu zúčastnilo 35 tisíc lidí, organizátoři odhadli účast zpočátku na 60 tisíc a později až na 80 tisíc lidí. Demonstranti žádají demisi premiéra kvůli obnovení jeho trestního stíhání a auditu Evropské komise. „Rezignovat kvůli tomu, že nenávidí Babiše, opravdu nehodlám,“ vzkázal premiér.

ONLINE Praha (Aktualizováno: 20:50 10. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Václavském náměstí.

Demonstrace na Václavském náměstí. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Organizátoři demonstrace před jejím začátkem na facebooku oznámili, že uctí památku obětí úterní střelby v ostravské nemocnici minutou ticha. Z akce také odvolali bubeníky. Zároveň vyzvali veřejnost, aby za oběti lidé zapálili svíčku – Pražané u sochy svatého Václava. Demonstrující se zhruba po hodinovém programu odebrali ve společném protestním průvodu na Hlavní nádraží v Praze. 

Spolek Milion chvilek požaduje demisi premiéra Babiše a zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Chce, aby Babiš vrátil peníze, které určila auditní zpráva Evropské komise. Na protestu to řekli předseda spolku Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll. Spolek uspořádá na témže místě další demonstraci za týden, v úterý 17. prosince. Pozve na ni zástupce opozičních demokratických stran, chce znát jejich vizi.

 • Online přenos z demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii končí. Děkujeme vám za pozornost.
 • 20:16 NETRADIČNÍ VEČER.

  Netradiční večer zaživa dnes pražské hlavní nádraží. Vestibulem zní “Demisi” ale taky výzva “ať si sedne taky” Premiér pro ČTK reagoval, že rezignovat nehodlá. Právo lidi demonstrovat ale respektuje.

  20:16 – 10. 12. 2019

  3

 • 20:10 DALŠÍ DEMONSTRACE. Představitelé spolku oznámili, že další demonstrace se budou konat v pondělí 16. prosince v obcích po celé České republice mimo krajských měst, v úterý 17. prosince opět v Praze a ve čtvrtek 19. prosince ve všech krajských městech kromě Prahy.
 • 19:57 NEKRESLETE PO ZDECH. Organizátoři vyzývají účastníky, aby nekreslili po sloupech a zdech uvnitř budovy. Zároveň žádají, aby nechali průchozí bezpečnostní průchody.
 • 19:53 ZAPLNĚNÉ NÁDRAŽÍ. Hlavní průvod demonstrantů právě dorazil na vlakové nádraží. Protože Spolek Milion chvilek nechce ohrozit jeho chod, stojí před vchody do budovy dobrovolníci, kteří případně další protestující dovnitř již nepustí.
 • 19:40 35 TISÍC LIDÍ. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se dnešní demonstrace účastní hrubým odhadem až 35 tisíc lidí. Pořadatelé hovořili o 60 tisících a později o zhruba 80 tisíc účastnících.
 • 19:36 ČÁST PROTESTUJÍCÍCH NA NÁDRAŽÍ.
 • 19:30 REZIGNOVAT NEHODLÁM. K demonstraci se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, podle kterého se demonstrací pravidelně účastní opozice, protože antibabiš je jejich jediný program. „Milion chvilek demonstrovalo, i když jsem obviněný nebyl a zpráva auditorů do Česka nedorazila. Respektuju to, máme svobodu a demokracii, každý má právo demonstrovat proti čemu a komu chce. Ale rezignovat kvůli tomu, že nenávidí Babiše, opravdu nehodlám,“ napsal Babiš v SMS zprávě.
 • 19:25 PROVOZ OBNOVEN. Policie na twitteru informovala, že provoz na Václavském náměstí již plně obnovili. Policisté ale stále na dopravu dohlíží a usměrňují ji. 

  Provoz na Václavském náměstí byl obnoven. Pochod vyrazil po avizované trase na Hlavní nádraží. Policisté dohlíží na dopravu a usměrňují ji.

  19:25 – 10. 12. 2019

  24

 • 19:19 POMALOVANÉ CHODNÍKY. Demisi, kradláku a plno dalších vzkazů zůstávají po protestujících na chodnících a silnicích, na které píšou křídou různé slogany.
 • 19:15 DEMONSTRANTI V HALE. První účastníci protestního průvodu spolku Milion chvilek dorazili do haly Hlavního nádraží v Praze. 
 • 19:10 HLASITÝ PRŮVOD. Organizátoři vyzvali demonstrující k hlasitému průběhu přesunu na vlakové nádraží. Průvod tak doprovází hlasitý zvuk píšťalek a skandování „Demisi, demisi“.
 • 19:00 PRŮVOD NA HLAVNÍ NÁDRAŽÍ. Protestující se nyní vydají ulicemi Na Příkopě, Hybernská a Opletalova na Hlavní nádraží v Praze. Pro demonstranty spolek připravil 350  tisíc letáků s nápisem „DEMISI“. Představitelé připomněli, že nechtějí narušit provoz vlakového nádraží, ale debatovat s dalšími občany. 
 • 18:56 STÁTNÍ HYMNA. Na Václavském náměstí demonstranti zpívají státní hymnu České republiky.
 • 18:49 ZAPLNĚNÉ NÁMĚSTÍ DO TŘETINY. 

  Do posledního místa je zaplněné Václavské náměstí zhruba do třetiny. Lidé stojí ale až po Vodičkovu ulici. Náměstím zní “Demisi” a taky “Máme toho dost” poslouchejte @Radiožurnál a čtete @iROZHLAS.cz

  18:36 – 10. 12. 2019

  11 80

 • 18:48 SHRNUTÍ POŽADAVKŮ. Předseda Minář shrnul tři požadavky demonstrantů. „Žádáme demisi premiéra Andreje Babiše. Chceme konec veřejných peněz pro Agrofert. A za třetí nechceme platit průšvihy našeho premiéra. Ať vrátí, co mu nepatří,“ prohlásil Minář.
 • 18:43 BUĎTE STATEČNÍ. K úředníkům se obrací i bývalá krajská ředitelka České inspekce životního prostředí Jana Moravcová. Vyzvala je, aby byli stateční a dokázali, že nejsou poslušné ovce. „Až se bude hledat odpovědnost za vyplácení peněz, vaši šéfové se za vás nepostaví. Umyjí si ruce a nechají to na vás. Dokažte, že nejste poslušné ovce a bez ohledu na právo udělají, co se po nich žádá,“ řekla Moravcová.
 • 18:38 ZVEDNĚTE HLAVU. „Vyzývám všechny úředníky, i když je to těžké, aby zvedli hlavu a dělali svou práci pořádně,“ pokračoval Ondráčka.
 • 18:35 OBŘÍ STŘET ZÁJMŮ. Ředitel Transparency International David Ondráčka prohlásil, že současné dění kolem premiéra Babiše považuje za největší korupční a dotační kauzu za posledních třicet let.
 • 18:30 DALŠÍ DEMONSTRACE. Demonstranti se opět setkají na Václavském náměstí příští úterý 17. 12. 2019 v 18 hodin. „Nevidíme se zde naposledy. Pozveme zástupce politických demokratických stran, aby nám řekli, jak vyřeší problémy České republiky a jestli dokážou spolupracovat, ne se hádat,“ pozval Minář účastníky na další demonstraci.
 • 18:27 VRÁCENÍ PENĚZ. Minář zároveň vyzval Babiše, aby vrátil peníze, které mu nepatří. „Audit hovoří jasně. Babiš načerpal kolem půl miliardy korun,“ řekl Minář.
 • 18:25 DEMISI. Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář označil premiéra Andreje Babiše za trestně stíhaného lháře. „Zneužívá svou politickou moc pro svůj byznys a zneužívá i důvěru voličů,“ vyzval Minář Babiše k demisi.
 • 18:17 UCTĚNÍ OBĚTÍ STŘELBY.
 • 18:14 MINUTA TICHA.  Demonstraci zahájil spoluzakladatel spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll minutou ticha za oběti při dnešní střelbě v ostravské nemocnici. Vyzval zároveň všechny občany, aby ve svých domovech ve 20 hodin zapálili svíčky a připojili se k zítřejší pietní akci v Ostravě a v Praze a Václavském náměstí.
 • 18:00 Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítejte u online reportáže z úterní demonstrace spolku Milion chvilek na pražském Václavském náměstí.

„Milí přátelé, jsme otřeseni tím, co se stalo dnes ráno ve Fakultní nemocnici v Ostravě,“ uvedl spolek Milion chvilek.

Minář na začátku projevu poděkoval lidem, že jsou aktivní a zároveň uvedl, že téměř 210 tisíc lidí už podepsalo novou výzvu Milionu chvilek na webu. Uvedl také, že i díky velkému veřejnému tlaku se například prezident Miloš Zeman rozhodl neudělit abolici Babišovi poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, že má pokračovat jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Po hodinovém programu se demonstrující vydali do ulic Prahy na pochod směrem k hlavnímu nádraží. Podle původního plánu měl být pochod hlasitý a organizátoři vyzvali účastníky, aby si přinesli třeba píšťalky.

Akci na hlavním nádraží ukončila kolem půl osmé siréna. Před budovou visela velká vlajka Evropské unie. Lidé při protestu zaplnili horní patro hlavní haly a stáli také v průchodech k nástupištím, rozdávali letáky a volali hesla namířená proti předsedovi vlády. Také spodní hala byla zhruba z poloviny plná.

Znovu otevřít kauzu Čapí hnízdo nařídil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci minulou středu. V kauze čelili obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš, jeho rodina i exspolupracovníci.

Audit o střetu zájmů: Babiš stále nepřímo ovládá Agrofert, určil účel i protektory svěřenských fondů

Číst článek

Verdikt žalobce Jaroslava Šarocha Zeman částečně zrušil – předseda vlády a dotační expertka Jana Mayerová jsou znovu obviněni, zastavení stíhání u Babišovy rodiny a manažera farmy potvrdil.

Následně do České republiky dorazil z Bruselu audit Evropské komise, který některá média zveřejnila. Podle auditu Babiš porušil některé české a evropské předpisy o střetu zájmů.

zit, Vít Kubant, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme