Protest Milionu chvilek na Babišově akci půjde do správního řízení kvůli neohlášenému shromažďování

Protestní akce spolku Milion chvilek pro demokracii v Průhonicích u Prahy při srpnové předvolební autogramiádě premiéra Andreje Babiše (ANO) půjde do správního řízení. Podle policie se kvůli namalování křížů na náměstí v Průhonicích dobrovolníci ze spolku nepovoleně shromáždili, uvedla v pátek pro Českou televizi její mluvčí Monika Schindlová. Později policie svá slova upravila na neohlášené shromáždění.

Praha (Aktualizováno: 12:14 28. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové spolku Milion chvilek pro demokracii pomalovali křížky náměstí, na kterém pořádal Andrej Babiš svou předvolební autogramiádu. | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii před začátkem Babišovy autogramiády pomalovali náměstí kříži, které podle spolku připomínaly zemřelé s covidem.

Nepovolené shromažďování? Policejní šéf se omlouvá za chybná slova k akci na Babišově autogramiádě

Číst článek

„Shromáždění, v rámci kterého byly kříže namalovány, nebylo ohlášeno,“ řekla Schindlová České televizi. Dodala, že policie proto podezření z porušení zákona o právu shromažďovacím předala správnímu orgánu.

Právo shromažďovací patří mezi ústavní práva a nepodléhá povolení, což Listina základních práv a svobod výslovně stanoví.

Pro veřejná shromáždění platí ze zákona jen povinnost ohlášení a obec je může zakázat pouze v ojedinělých, zákonem stanovených případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí.

Premiér Andrej Babiš má na průhonickém náměstí rozdávat zmrzlinu v rámci své předvolební kampaně | Foto: Petr Zewlakk Vrabec | Zdroj: PR/ČTK

Výjimka v zákoně

„Máme za to, že nejsme povinni takovou akci ohlašovat, neboť se setkali jen pozvaní hosté a zaměstnanci,“ řekla vedoucí komunikace spolku Hana Strašáková. Podle ní se na místě sešlo deset lidí.

Nejdřív křížky, pak hozené vejce. Na autogramiádu Babiše v Průhonicích dorazili i odpůrci opatření

Číst článek

Podle zákona o právu shromažďovacím neplatí ohlašovací povinnost například pro shromáždění pořádaná právnickými osobami, která jsou přístupná jen jejich členům či pracovníkům a jmenovitě pozvaným. Výjimku mají například také shromáždění v obydlích nebo náboženská shromáždění v kostelích či jiných modlitebnách.

Do Průhonic ve stejný den odpoledne dorazily i zhruba dvě desítky odpůrců protikoronavirových opatření. Policie dva z účastníků zadržela.

„Jeden z mužů, který házel vejce, je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití, za což hrozí ve správním řízení až dvacetitisícová pokuta. Po došetření bude věc předána správnímu orgánu k projednání,“ přiblížila policejní mluvčí Schindlová.

Vedoucí komunikace Milionu chvilek řekla, že s nimi spolek nemá nic společného. „Incident s vajíčky proběhl dlouho po naší akci. S dotyčnými nejsme a ani jsme nebyli v kontaktu. Ostatně ani nejde o náš styl.“

Nepovolené shromáždění?

Původně středočeská policie mluvila o nepovoleném shromáždění, což vyvolalo kritiku, protože shromáždění se oficiálně nepovolují, ale ohlašují. Policejní prezident Jan Švejdar se za vyjádření v sobotu omluvil. Podle něj bylo nešťastné a nemile ho překvapilo.

„Sousloví ‚nepovolené shromáždění‘ se v žádném vyjádření české policie vůbec nemělo objevit,“ uvedl. „Rozčarování, které jsem zaznamenal ve veřejném prostoru, rozumím a mrzí mě to,“ poznamenal policejní prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme