Každý týden jiné krajské město. Spolek Milion chvilek chce uspořádat 13 protestně-diskusních akcí

Na konci února začne Štafeta pro demokracii spolku Milion chvilek. V 13 krajských městech se postupně každý týden uskuteční protestně-diskusní akce, poslední bude v Praze. Účelem diskusí bude vytáhnout na světlo důležité problémy včetně lokálních. Vzhledem k tomu, že se podle spolku střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prohlubuje, bude nadále požadovat jeho demisi. Na úterní tiskové konferenci to řekl předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář (uprostřed), místopředseda Benjamin Roll a členka spolku Veronika Vendlová na tiskové konferenci k plánu dalších protestních akcí | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Do června 2021 chce spolek projet celé Česko a docílit toho, aby v parlamentních volbách zvítězily demokratické strany.

Minář z Milionu chvilek je podle deníku The Times jednou ze světových vycházejících hvězd

Číst článek

„Rozšíříme důležité informace o problémech a průšvizích Andreje Babiše po celé republice. Zesílíme občanský tlak na jeho demisi a dáme prostor pro vlastní iniciativu a kreativitu lidem v regionech. Krajská města však budou teprve začátek,“ řekl Minář.

„Do června 2021 projedeme křížem krážem celou republiku. Ještě mnohem více než o rezignaci Andreje Babiše nám však půjde o budoucnost po Babišovi. Proto se naším hlavním cílem pro následující dva roky stává společně docílit toho, že demokratické strany zvítězí v parlamentních volbách,“ dodal předseda spolku.

Milion chvilek toho chce dosáhnout tím, že každý z občanů se stane médiem, aby se o premiérových problémech dozvědělo co nejvíce lidí. Na světlo chce vytáhnout hlavní problémy země včetně důležitých regionálních témat, chce pokračovat v aktivizaci občanské společnosti.

Dále bude také vyžadovat od demokratických opozičních stran jasnou vizi, aktivní snahu oslovit nové voliče a rozumnou formu vzájemné spolupráce.

Krajské volby napoví

Podle Mináře je najít vhodnou možnost kooperace pro strany obtížné. „Tento rok ukáže díky krajským volbám v říjnu, jestli jsou schopny se na spolupráci v nějaké formě domluvit. Pokud nedokážou, bude to signál, že nelze očekávat výraznou spolupráci ani v parlamentních volbách. V tom případě bychom byli mnohem kritičtější,“ uvedl. Zopakoval také, že Milion chvilek se neplánuje stát politickou stranou.

‚Konec vlády jedné straky.‘ Lidé v krajských městech opět protestují proti Babišovi

Číst článek

Spolek loni pořádal dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. V červnu dorazilo podle organizátorů na 250 000 lidí. Podle údajů mobilního operátora T-Mobile to bylo až 283 000 demonstrantů, policie operovala s číslem kolem 200 000 demonstrantů.

Podobný počet lidí přišel také 16. listopadu - policie uváděla 250 000 účastníků, T-Mobile 257 000. Za loňský rok spolek zorganizoval v 370 obcích a městech 1500 akcí. Letos chce uspořádat po celé České republice více než 200 besed, diskusí či jiných událostí, na které chce zvát i odborníky a známé osobnosti.

Server Neovlivní.cz v pondělí uvedl, že audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatuje, že Babiš je ve střetu zájmů a dál ovládá holding Agrofert. Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond uvedly, že zatím finální zprávu Evropské komise k auditu nemají. Mají pouze materiály pro dvoustranné jednání, které je plánováno na konec ledna.

Střet zájmů u premiéra konstatoval i předchozí audit Evropské komise, který se týkal dotací ze strukturálních fondů Evropské unie. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Předseda vlády odmítá obvinění, že je ve střetu zájmů a že Česku hrozí vracení evropských peněz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme