Miliony lidí nemají přístup ke spravedlnosti, upozorňuje zpráva AI

Ve 159 zemích světa došlo v loňském roce k porušování lidských práv. Vyplývá to z výroční zprávy organizace Amnesty International. Ta zaznamenala výskyt mučení a jiného špatného zacházení ve více než 111 zemích. Miliony lidí po celém světě tak zůstávají bez možnosti domoci se svých práv. Českou republiku AI kritizuje za oddělování Romů ve společnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Amnesty International

Logo Amnesty International | Foto: Amnesty International

„Na mezinárodní úrovni je to tak, že ještě v mnoha zemích nebylo dosaženo spravedlnosti, přestože někteří pachatelé válečných zločinů a zločinů proti lidskosti byli postaveni před soud, tak další miliony lidí po celém světě se spravedlnosti nedovolaly,“ řekla ředitelka Amnesty International v České republice Dáša van der Horst.

Nespravedlivé procesy se konaly v loňském roce v 55 zemích a nejméně 96 zemí omezovalo svobodu projevu. Výzkumy poukázaly také na skutečnost, že světové mocnosti blokují mezinárodní úmluvy, kryjí své spojence před vyšetřováním a jednají jen tehdy, pokud je to pro ně výhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Romové v ČR čelí rostoucímu nepřátelství veřejnosti a segregaci ve školství, bydlení a v zaměstnání, tvrdí Amnesty International. Více Helena Berková a Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI.

Amnesty proto ve výroční zprávě apeluje hlavně na členy skupiny rozvinutých a rozvíjejících se zemí, G20, aby přistoupily ke smlouvě o Mezinárodním trestním soudu. „Až donedávna pachatelé nejvážnějších zločinů proti lidskosti unikali spravedlnosti. Teď máme příležitost, abychom je před spravedlnost postavili,“ uvedla Dáša van der Horst na Rádiu Česko.

Podle ní jsou v této oblasti ale vidět i jisté posuny: „V USA začíná debata o přístupu k Římskému statutu a Japonsko ho už podepsalo, ale ještě neratifikovalo.

Česko kritizuje AI za oddělování Romů ve společnosti

Pokud jde o Českou republiku, autoři zprávy kritizují nárůst aktivit krajně pravicových stran a hnutí a vyčleňování Romů na okraj společnosti. Romové v ČR podle zprávy čelí rostoucímu nepřátelství veřejnosti a segregaci ve školství, bydlení a v zaměstnání. Amnesty International v této souvislosti vyjadřuje velké znepokojení nad loňským žhářským útokem na dům romské rodiny ve Vítkově.

Organizace naopak Českou republiku chválí za antidiskriminační zákon či omluvu vlády za nucené sterilizace Romek. „V oblasti přístupů k pravicovému extremismu došlo podle nás k posunu k lepšímu. Úřady situaci už tak nezlehčují, jak to dělaly v minulosti. Konkrétní příklad je, že útočníci z Vítkova byli dopadeni a stojí před soudem,“ řekla Dáša van der Horst.

"Dobrou zprávou v České republice je i to, když se podíváme na trestní odpovědnost, tak Česko bylo 110. zemí, která ratifikovala Římský statut, což znamená, že Mezinárodní trestní soud u nás také získal podporu,“ dodává ředitelka Amnesty International.

Co se týče oblasti ochrany lidských práv v Evropské unii, největším problémem je podle ní ochrana práv menšin. „Vidíme nárůst rasismu, netolerance, xenofobie a v této souvislosti nás dost mrzí, že některé země – především Německo – blokují antidiskriminační legislativy na evropské úrovni. A ta by mohla situaci trošku zlepšit,“ uvedla.

Martin Křížek, Katarína Brezovská, Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme