Předsedou Senátu se stal opět Vystrčil. Místopředsedy jsou Czernin, Drahoš, Oberfalzer a Seitlová

Předsedou Senátu byl potřetí zvolen Miloš Vystrčil z ODS. Tak jako před dvěma lety neměl protikandidáta. A podobně jako v listopadu 2020 dostal v tajné volbě 73 ze 80 odevzdaných hlasů. Místopředsedy se stali Tomáš Czernin (TOP 09), Jiří Drahoš (za STAN), Jiří Oberfalzer (ODS) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:48 2. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil (ODS) byl znovu zvolen předsedou Senátu

Miloš Vystrčil (ODS) byl znovu zvolen předsedou Senátu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Miloše Vystrčila nominoval senátorský klub ODS a TOP 09, který je s 36 členy nejsilnější frakcí v Senátu, který má celkem 81 zákonodárců.

„Budu dělat všechno pro to, aby Senát nadále byl důstojnou institucí, která hájí lidská práva a svobody, která je pojistkou české demokracie a našeho parlamentního zřízení,“ slíbil v krátké kandidátské řeči Vystrčil.

Senát zvolí nové vedení. ‚V dnešním složení splní roli pojistky,‘ míní jediný kandidát na předsedu Vystrčil

Číst článek

Po zvolení poděkoval Vystrčil za vyjádření důvěry, kterou vnímá jako závazek i jako potvrzení, že Senát plní svoji ústavní roli, snaží se o zjednodušení zákonů a o to, „aby vládla vysoká politická kultura, aby tady neprobíhaly příběhy bezpráví“. Zároveň požádal ostatní senátory o spolupráci. „Předseda Senátu není nikým jiným než prvním mezi rovnými,“ dodal.

Poprvé byl Vystrčil do čela Senátu zvolen v únoru 2020. Nastoupil na místo po Jaroslavu Kuberovi z ODS, který o měsíc dříve náhle zemřel.

Podruhé byl zvolen v listopadu 2020, nedlouho poté, co naplnil Kuberovu misi na Tchaj-wan navzdory tlaku pevninské Číny či prezidenta Miloše Zemana, který Vystrčila přestal zvát na Hrad.

Místopředsedové jsou stejně jako v předchozím funkčním období čtyři – Tomáš Czernin, Jiří Drahoš, Jiří Oberfalzer a Jitka Seitlová. Ve volbě neměli protikandidáty. Nejvíce hlasů dostal stejně jako před dvěma lety Oberfalzer, 69 z 80 odevzdaných. Drahoš obdržel 67 hlasů, Czernin 64 a Seitlovou volilo 63 senátorů. Oberfalzer a Seitlová posty obhajovali, Czernin a Drahoš jsou nováčky.

Senátoři s vlčími máky

Senát se ve středu sešel poprvé po volbách v novém složení. První schůzi ve čtrnáctém funkčním období zahájil státní hymnou.

V úvodu zasedání složilo všech 27 letos zvolených členů horní komory ústavou předepsaný slib. Ujali se tak svých mandátů se všemi právy a povinnostmi. Senát tak má po zhruba dvou týdnech opět všech 81 plnoprávných členů. Senátoři zvolí kromě vedení horní komory také obsazení výborů a komisí.

Může se poslanec podepsat více uchazečům o Hrad? Někteří kandidáti využívají mezer v právním výkladu

Číst článek

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ pronesl jako první slib jednačtyřicetiletý senátor a mostecký primátor Jan Paparega (ProMost), který je nyní nejmladším členem horní komory.

Slib skládali senátoři do rukou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL), která jako jediná z původního vedení horní komory nemusela letos obhajovat senátorský mandát. Byla tak od poloviny října úřadující šéfkou Senátu.

Senátorky a senátoři měli na oděvech připnuty vlčí máky jako připomínku válečných veteránů a symbol jejich podpory, které si mohli opatřit v předsálí jednacího sálu. Senát se podle Seitlové letos opětovně připojil ke sbírce na pomoc veteránům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme