Dvacetipokojová vila za 6300 korun. Exšéf lánských lesů získal před odchodem výhodný pronájem

Bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který byl odsouzen za porušení povinností při správě majetku, dál bydlí v Lánech ve vile patřící Pražskému hradu. Nájem až do roku 2025 mu podepsala jeho podřízená týden před Balákovým odchodem z funkce. Za vilu s 21 místnostmi platí 6300 korun měsíčně. Užívá také 5000 metrů čtverečních okolních pozemků, což ho stojí za měsíc 80 korun.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák

Miloš Balák nyní zastává v lesní správě pozici referenta | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Miloš Balák skončil jako šéf lánské lesní správy loni 31. prosince. Zvýhodněný pronájem vily a okolních pozemků až do roku 2025 oficiálně schválila jeho zástupkyně Ivana Pokorná jen o několik dnů dříve, 23. prosince, jak zjistily Seznam Zprávy

Zvýhodněné nájmy 

Na zvýhodněný nájem nemovitostí upozorňoval také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj Lesní správa Lány porušuje zákon, protože neodůvodněně snižuje výnos z majetku státu. Hrad uvedl, že lesníci by si jinak nemohli bydlení dovolit. 

Seznam Zprávy ale už dříve uvedly, že právě Balák si ve funkci od roku 2014 vydělal téměř 11 milionů korun. Balák na dotazy serveru, zda mu nájemné ve výši 6300 korun měsíčně přijde přiměřené, neodpověděl. 

Balák dostal v kauze těžbě lánského kamene pokutu 870 tisíc korun. Soud nařídil i dvouletý zákaz činnosti

Číst článek

Zvýhodněné nájmy mají v Lánech i další lidé. Ve stejné ulici s Balákem bydlí jeho blízký spolupracovník Eduard Gaisler, který měl na starosti některé ze zakázek, za něž byl Balák odsouzen. Za metr čtvereční platí 26 korun.

Seznam Zprávy upozornily, že dříve oba působili ve vedení podniku Lesy Hluboká, ze kterého za dodnes nevyjasněných okolností zmizel majetek. Pronájem domu o rozloze téměř 150 metrů čtverečních a 12 místnostech získala také rodina Balákova známého Michala Krejčíka, který byl původně stíhán v kauze těžby kamene v lánské oboře. Platí 8901 korun měsíčně.

Podle zjištění NKÚ platí nájemci hradních nemovitostí Lesní správě Lány za čtvereční metr mezi 14 a 40 korunami, což je výrazně pod tržním nájmem. Předseda NKÚ Miloslav Kala upozornil, že Hrad má povinnost majetek spravovat tak, aby z něj měl maximální výnos. Nový ředitel lánské lesní správy Pavel Rus už uvedl, že nové nájmy se budou průběžně revidovat a ceny budou určené znaleckým posudkem.

Další Balákovy kauzy

Nejde o první kauzu spojenou s bývalým ředitelem Lesní správy Lány. Miloši Balákovi v polovině března soud pravomocně potvrdil peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti. Případ se týká těžby kamene v lánské oboře.

Kancléř Mynář ulovil v Lánské oboře 11 trofejních kusů zvěře. Podle kontrolorů porušil pravidla

Číst článek

Už loni byl také odsouzený v jiné lánské kauze, a to za ovlivnění dvousetmilionové zakázky. Tehdejší prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák zůstal v čele příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky právě až do konce loňského roku.

Miloš Balák nyní zastává v lesní správě pozici referenta, což mu verdikt soudu umožňuje – uložený zákaz činnosti se sice týká působení v organizačních složkách státu, ale pouze v jejich statutárních orgánech, tedy ve vedení. V současné době je na dlouhodobé nemocenské, a nelze ho tedy propustit.

Lesní správa Lány je podřízená organizace kanceláře prezidenta. Ani bývalý vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář na dotazy Seznam Zpráv ohledně výhodných pronájmů neodpověděl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme