Balákova druhá kauza. Policie navrhla obžalovat šéfa Lesní správy Lány kvůli těžbě kamene

Policie navrhla obžalovat šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli těžbě kamene v Lánské oboře. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize. Potvrdila jí to státní zástupkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Je to druhá kauza, v níž Balák čelí obvinění. V té první, která se týká ovlivnění veřejné zakázky, mu soud počátkem května nepravomocně uložil tříletý trest vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Prezidentův kancléř a Balákův nadřízený Vratislav Mynář po vynesení tohoto rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Již dříve řekl, že do pravomocného rozsudku šéfa lánské lesní správy neodvolá.

Soud mu vyměřil tři roky, kancelář prezidenta věří v jeho nevinu. S reportérem Srnkou o kauze Lánské obory

Číst článek

V případu těžby kamene v Lánské oboře policie obvinila Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku loni na podzim. Původně jej vinila ze zpronevěry, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace.

Kriminalisté začali kvůli těžbě kamene v oboře stíhat loni na jaře tři lidi. Podle kriminalistů vytěžili a odvezli více kamene, než oficiálně vykázali, a způsobili tak škodu nejméně 1,35 milionu korun.

Usnesení o zahájení trestního stíhání zrušilo koncem srpna Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho mluvčí Petr Malý při této příležitosti uvedl, že policií zvolený popis skutku a právní kvalifikace neodpovídal skutkovým zjištěním a policie bude muset ve věci znovu rozhodnout. Podle Malého zrušení usnesení v tomto případě neznamenalo, že se trestný čin nestal.

Hradní kancléř kvůli kauze již dřív ostře kritizoval média, která podle něj šířila o případu lži a vytvářela tlak na vyšetřovatele. Rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství podle něj potvrdilo, že zveřejňované informace o případu byly nepravdivé.

Balák před soudem

Další kauza, ve které Balák figuruje a ve které byl nepravomocně odsouzen, se týká veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety.

Kauza těžby kamene v Lánech pokračuje. Nejvyšší zastupitelství zamítlo stížnost šéfa lesní správy

Číst článek

Podle květnového rozsudku kladenského soudu Balák zakázku ovlivnil a vedle nepodmíněného trestu vězení mu za to uložil čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu korun.

Odsouzen byl i manažer firmy Energie stavební – báňská Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest 2,5 roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest.

Firma Energie stavební – báňská má zaplatit přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme