Soud potvrdil šéfovi Lesní správy Lány tři roky vězení. Dostal i peněžitý trest a zákaz činnosti

Krajský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříleté vězení. Ovlivnil dvousetmilionovou zakázku na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Balák dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Verdikt je pravomocný.

Praha (Aktualizováno: 14:01 24. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Vinu Balák od počátku odmítá, jeho odvolání však soud ve čtvrtek zamítl. Nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval přísnější potrestání.

Balák zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera firmy Energie – stavební a báňská Libora Tkadlece. Tkadlec za to nepravomocně dostal podmíněný a peněžitý trest. I on vinu odmítá.

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Soud ho obvinil z manipulace s veřejnými zakázkami

Číst článek

Firma ESB má podle prvoinstančního verdiktu zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

Více než dvousetmilionová zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře a jejich rekultivace. Balák podle obžaloby mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční.

Balák, který u kladenského soudu čelí také obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře, je stále ve funkci.

Jeho nadřízený, kterým je prezidentův kancléř Vratislav Mynář, po vynesení nepravomocného rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.

Radiožurnál reakci Hradu na pravomocný verdikt zjišťuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme