Jediná stránka a žádné zdůvodnění. Podívejte se na Zemanovu milost pro hradního úředníka Baláka

Vyvolalo to kritiku politiků, právníků i vysokých představitelů justice. Řeč je o milosti, kterou prezident Miloš Zeman udělil před několika týdny šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Písemné rozhodnutí o omilostnění hradního úředníka má jednu jedinou stránku. Balák, který je podřízeným kancléře Vratislava Mynáře, o něj požádal Zemana sám. Žádost ale neexistuje. Proč? Podle Hradu byla jen ústní, jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman udělil milost Miloši Balákovi na základě ústní žádosti

Prezident Miloš Zeman udělil milost Miloši Balákovi na základě ústní žádosti | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Neobohatil se. Nevznikla žádná národohospodářská škoda. Jde o bezúhonného člověka, s jehož prací jsem velmi spokojen.“ Tak minulý týden zdůvodňoval milost pro Baláka prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro deník MF Dnes.

Státní zástupce k prezidentově milosti pro Baláka: Nemohli dopustit, aby začal vypovídat

Číst článek

Úředníka, který je podřízeným hradního kancléře Vratislava Mynáře, soud 24. března pravomocně poslal na tři roky do vězení za ovlivňování dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

Vedle toho měl Balák zaplatit peněžitý trest ve výši 1,8 milionu korun a dostal také čtyřletý zákaz činnosti. Jenže jen o dva dny později verdikt soudu smetl ze stolu prezidentský pardon. Zeman a jeho aparát dokonce ani nepočkali na písemné vyhotovení rozsudku Krajského soudu v Praze.

Server iROZHLAS.cz si písemné rozhodnutí prominutí trestu vyžádal na základě tzv. informačního zákona. Dokument, který Hrad poskytnul, má jednu jedinou stránku a žádné zdůvodnění neobsahuje.

Článek pokračuje pod dokumentem.

Ústní žádost

Milost pro Baláka neodpovídá podmínkám, které si prezident dříve stanovil pro její udělení. Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.

Balák o prominutí trestu požádal prezidenta sám. Uvedl to v prohlášení, které zaslal Deníku N.

„Já i moje rodina jsme panu prezidentovi osobně vděční, že mě v rozhodujícím okamžiku mého života podržel a udělil mi milost. (…) Již v okamžiku, kdy jsem žádost o milost podával, jsem věděl, že v případě úspěchu na mne ta samá média uspořádají hon a budou mě lynčovat,“ napsal v něm.

Redakce iROZHLAS.cz proto žádala Hrad také o zveřejnění Balákovy žádosti o prominutí trestu. A to především kvůli argumentům, které na svoji obhajobu odsouzený úředník uvedl. Jenže neuspěla.

šéf Lesní správy Lány Miloš Balák | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Omilostněný nepožádal prezidenta republiky o udělení milosti písemně, ale ústně a z tohoto důvodu Kanceláře prezidenta republiky požadovanou informaci na žádném nosiči nemá,“ napsal Hrad v rozhodnutí.

Z vyjádření Hradu tak vyplývá, že Balák na svoji obhajobu předložil jen rozsudek Okresního soudu v Kladně, který o jeho vině rozhodl už v květnu loňského roku a proti kterému se odvolal. Pravomocný verdikt pražského krajského soudu předložit ani nemohl, protože ten ještě není vypracovaný.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, Balák je podřízeným prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten dosud odmítal Baláka zbavit funkce, svůj postup zdůvodňoval presumpcí neviny. Balák stále u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.

Zemanův krok vyvolal velkou kritiku. Státní zástupce Jiří Pražák, který Balákův případ vedl pět let, krátce po omilostnění šéfa Lánské obory v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že takové rozhodnutí očekával. „Předpokládal jsem, že nemohou dopustit, aby případně začal vypovídat,“ uvedl.

Kauza Lesní správy Lány

 • 29.3.2022 Prezident Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Balákovi

  Po pravomocném rozsudku soudu, který Miloši Balákovi přiřknul trest tříletého odnětí svobody, udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloš Zeman prezidentskou milost. Zeman zohlednil Balákovu bezúhonnost a pracovitost, podle něj nebyla při rozsudku rozhodná povaha činu, ale místo, kde Balák pracoval.

 • 24.3.2022 Tři roky nepodmíněně

  Krajský soud v Praze odsoudil Baláka na tři roky do vězení za ovlivňování dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Pravomocný rozsudek také zakázal po dobu čtyř let vykonávat činnost a uložil Balákovi pokutu ve výši 1,8 milionu korun

 • 13.1.2022 Druhá kauza

  Kladenský okresní soud projednával Balákovu druhou kauzu. Ta se týká těžby kamene v Lánské oboře. Kriminalisté tvrdí, že porušil povinnost při správě cizího majetku.

 • 2.7.2021 Ignorování žádostí o informace

  Radiožurnál podle zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil, že lánská Lesní správa neodpovídá na informace k dané kauze. Správa patří mezi veřejné instituce, informace má tak podle zákona poskytnout do 15 dnů od žádosti.

 • 7.5.2021 Podmíněný trest

  Kladenský soud uložil Balákovi tříletý trest odnětí svobodyy ve věznici s ostrahou trest za manipulaci se zakázkou, která se týkala úprav svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Balák si rozsudek vyslechnout nepřišel.

 • 22.4.2021 Návrh čtyř let ve vězení

  „Považuji za prokázané, že obžalovaní mohli přinejmenším ovlivnit obsah projektové dokumentace,“ uvedl u soudu v závěrečné řeči státní zástupce Jiří Pražák, který následně navrhnul pro obžalované včetně Baláka čtyřletý trest odnětí svobody.

 • 22.10.2020 Zahájení soudního řízení

  Kladenský soud začal projednávat kauzu možného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Balák podle obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Žalobě čelila také samotná společnost Energie - stavební a báňská.

 • 20.5.2020 Balák obžalován

  Vrchní státní zastupitelství podalo žalobu na Baláka, manažera firmy Energie - stavební a báňská Libora Tkadlece a na Tkadlecovu firmu samotnou.

 • 23.7.2019 Ukončení vyšetřování

  Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. České televizi to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

 • 10.6.2019 Lobbující kancléř Mynář

  Reportéři Radiožurnálu získali svědectví exministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Ten uvedl, že na něj kancléř Vratislav Mynář několikrát naléhal, aby podal stížnost pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány.

 • 30.8.2017 Námitka prezidentské kanceláře

  Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze ve věci vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány. Podle Hradu se pražští žalobci případu ujali nezákonně.

 • 21.6.2017 Balák zadržen policií

  Státní zástupce Jiří Pražák oznámil, že kvůli podezření ze zvýhodnění při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě zadržela Policie České republiky tři lidi. Zadržení se týkalo i podezření z dalších trestních činů, které se týkají tendrů Lesní správy Lány, jež je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Mezi zadrženými byl podle ČTK i ředitel lesní správy Miloš Balák.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme