Mohl by být uložen souhrnný trest, takhle se to zúžilo, říká soudce z Balákovy druhé kauzy o milosti

Šéfa lesní správy Lány Miloš Baláka čelí ještě jedné obžalobě, kterou řeší Okresní soud v Kladně. Případ souvisí s těžbou kamene v Lánské oboře. Soudce Ivo Poštolka, který má kauzu na starost, řekl, že milost může mít vliv na případný Balákův trest.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lánská bachyně Berta žije v tzv. demonstrační obůrce, na snímku s šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem

Miloš Balák v Lánské oboře | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Soud nyní na šéfa Lesní správy Lány Baláka musí pohlížet jako na dosud netrestaného.

„V případě uznání viny v druhé věci by byl ukládán takzvaný souhrnný trest i za tu předchozí. Takhle se to vlastně zúžilo jenom na tu druhou věc. Tím nepředjímám, že soud rozhodne o vině,“ řekl Poštolka s tím, že řízení v této věci zatím ještě pokračuje.

Nezávislé rozhodnutí

Krajský soud v Praze, který minulý týden Baláka odsoudil k tříletému vězení, trvá na tom, že rozhodl nezávisle. V reakci na Balákovu milost uvedl, že mu nepřísluší prezidentovo rozhodnutí hodnotit.

Státní zástupce k prezidentově milosti pro Baláka: Nemohli dopustit, aby začal vypovídat

Číst článek

„Rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti obžalovanému inženýru Balákovi se dozvěděl z hromadných sdělovacích prostředků. Vzal je na vědomí, včetně prezentovaných důvodů, a je přesvědčen, že nemůže ohrozit ústavou zaručenou nezávislost soudů a ani nezávislost soudců,“ popsala mluvčí Hana Černá.

Státní zástupce Jiří Pražák omilostnění ředitele lánské Lesní správy Miloše Baláka prý předpokládal. Serveru iROZHLAS.cz řekl, že motivem milosti mohla být snaha zabránit Balákově další výpovědi namířené proti členům Kanceláře prezidenta republiky.

Jednaní vlády

O prezidentské milosti a jejím zdůvodnění měla ve středu jednat vláda v úterý, vicepremiér Marian Jurečka z KDU-ČSL ale po zasedání kabinetu sdělil, že debata o milosti nakonec na programu vlády nebyla.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS podle něj kabinet jen krátce informoval o své úterní schůzce s prezidentem, na které se o milosti dozvěděl. Schůzka prý byla domluvená dva týdny dopředu.

Sám Jurečka je ale podle svých slov připravený otevřít debatu o možných legislativních úpravách udílení milosti. Podobně se vyjádřil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura nebo poslanec hnutí STAN Josef Bernard.

Daniela Tollingerová, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme