Vystrčil po setkání se Zemanem: Nebudeme lokajem. Moje cesta na Tchaj-wan se stává stále reálnější

  • Pokud bude Čína diktovat České republice a Senátu, co mají dělat, cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se stává reálnější. Vystrčil to řekl novinářům po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zeman.
  • Čínské velvyslanectví kritizoval Vystrčil za to, že jeho rada upozornila český Senát, aby neblahopřál nové tchajwanské prezidentce k jejímu zvolení do funkce.
  • Hlava státu podle Vystrčila trvá na tom, že mise na Tchaj-wan by Česku a jeho ekonomice neprospěla. Předseda horní komory prohlásil, že je rád, že na Tchaj-wanu vládne demokracie.
  • Pražský hrad zveřejnil pouze informaci, že se schůzka Zemana a Vystrčila konala. Další vyjádření Radiožurnál zjišťuje.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:04 19. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zaměstnanec čínské ambasády, byl to čínský rada, telefonoval mému řediteli kanceláře s tím, aby ho dopředu upozornil, že pokud bych náhodou chtěl blahopřát tchajwanské prezidentce v rámci její inaugurace, že by to nebylo dobré a poškodilo to česko-čínské vztahy,“ citoval Radiožurnál slova předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Ten dodal, že před takovým jednáním není možné sklánět hlavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Vystrčil: Rozhovor s Milošem Zemanem byl korektní, k tomu, co dělá pan kancléř Mynář, se nechci vyjadřovat

„Moje cesta na Tchaj-wan se stává stále reálnější a reálnější. Není možné nadále snášet to, že budeme přistupovat na to, že budeme něčím lokajem,“ prohlásil. Pokud nátlak Číny bude trvat, povede to podle něj jen ke zhoršení vzájemných vztahů.

„Raději bych přivítal nějakou rozumnou možnost domluvy, ale tady se zdá, že to není možné,“ řekl novinářům. Veřejně pak vyjádřil potěšení nad tím, že Tchaj-wan má demokraticky zvolenou prezidentku. „A jsem rád, že je demokratickou zemí,“ dodal.

Jako příklad pokračujícího nátlaku Vystrčil uvedl to, že čínské velvyslanectví v Praze vyjádřilo nelibost nad jeho poděkováním za dar tchajwanských zdravotnických roušek.

Cesta na Tchaj-wan by se mohla uskutečnit, až to situace kolem šíření koronaviru umožní. Bude potřeba také zjistit, zda trvá zájem podnikatelů misi uskutečnit.

Čínský dopis

Vystrčil v úterý se Zemanem na Pražském hradě jednal o takzvaném čínském dopisu, ve kterém čínská ambasáda varovala před plánovanou cestou předchozího předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan.

Prezident podle Vystrčila dostatečně nevysvětlil některá předchozí nelogická vyjádření k dopisu. Vystrčil už dříve označil dopis za výhrůžný a žádal po Hradu, aby objasnil okolnosti vzniku dokumentu i lednové předání Kuberovi, který zhruba týden poté náhle zemřel. Čínská ambasáda podle něj v agresivní komunikaci pokračuje.

Šéf Senátu novinářům řekl, že Zeman „do jisté míry“ zopakoval to, co od Pražského hradu a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře zaznělo na videu zveřejněném v pondělí. Mynář na něm například odmítl, že by dokument byl dopisem pro Kuberu, jde podle něj o politické stanovisko Číny. Zároveň opět popřel, že by si jej Kancelář prezidenta republiky objednala.

Nejvyšší ústavní činitelé odsoudili výhrůžky čínského velvyslance v souvislosti s cestou na Tchaj-wan

Číst článek

Vystrčil řekl, že Zemana upozornil na některé nesrovnalosti. Pokud podle něj chtěla ambasáda někoho upozornit, aby někam nejezdil, měla napsat přímo jemu, a ne na Pražský hrad. Podle předsedy Senátu také není jasné, zda skutečně dokument vznikl na velvyslanectví, či zda to je falzifikát.

Třetí rozpor vidí v důležitosti, jaká byla dopisu v průběhu času dávána. V jednu dobu podle něj z Pražského hradu znělo, že nejde o nic významného, později Hrad uvedl, že materiál byl nedílnou součástí podkladů pro jednání ústavních činitelů.

„Při další diskusi o těchto věcech jsme nikam nepostoupili, takže já mohu pouze konstatovat, že jsme debatu o této první části byli nuceni ukončit s tím, že jsme si každý podrželi svůj názor,“ komentoval Vystrčil jednání s prezidentem.

Novinářům řekl, že pro něj obsah čínského dokumentu úterní schůzkou vyřešen není. „Problém je ale v tom, že to nejsem schopen uzavřít, řekněme, ke spokojenosti občanů České republiky, nebo ke spokojenosti těch, co by chtěli znát celou pravdu a všechny podrobnosti, protože nemám žádné nástroje, jak se dalších informací domoci,“ dodal.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme