Bezpečnostní informační služba odvádí profesionální práci, zastal se Babiš zpravodajců

Bezpečnostní informační služba odvádí profesionální práci. Výhrady k ní neměly v posledním období vláda ani sněmovní výbory. V reakci na čtvrteční kritické výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu BIS to v pátek uvedl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. S prací kontrarozvědky je spokojen i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiére Andrej Babiš (ANO)

Premiére Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Šéf BIS Koudelka: Jsme úspěšní, v aktivitách jsme zabránili desítkám ruských a čínských zpravodajců

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček novinářům řekl, že BIS včetně jejího ředitele Michala Koudelky považuje za profesionální.

Koudelka má jeho plnou podporu a podle Hamáčka ho kabinet znovu navrhne na generála. Hrad návrh dostal už dříve, ale prezident Miloš Zeman mu nevyhověl.

„Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ napsal ministr na twitteru.

Hamáček prý nemá signály, že by ve vládě s BIS panovala nespokojenost nebo že by mohla připravovat změny ve vedení této tajné služby.

Spory Zemana a BIS

Prezident Miloš Zeman označil ve čtvrtek v TV Barrandov výroční zprávu, kterou tento týden BIS vydala a ve které varuje před ruskými a čínskými špiony, za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“, tedy neúspěšné lidi nebo žabaře.

‚Možná to chce méně chodit pařit na ruskou ambasádu.‘ Politici reagují na Zemanovu kritiku BIS

Číst článek

Podle prezidenta ani v neveřejné zprávě tajných služeb nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. BIS se proti vyjádření Zemana ohradila.

Zeman letos při jmenování generála Koudelku nebo zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku vynechal. Babiš nad tím vyjádřil lítost a připomněl, že mu prezident Koudelkovo povýšení slíbil.

Zeman označil výroční zprávu BIS za plácání. ‚V těch dokumentech nejsou žádné důkazy,‘ řekl

Číst článek

„Pan prezident se rozhodl, jak se rozhodl. Předpokládám, že pana plukovníka navrhneme znovu v rámci termínu, jak bude možné,“ řekl Hamáček.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu Novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii.

Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

Bezpečnostní informační služba (BIS)

  • BIS je civilní kontrarozvědka, zpravodajská instituce působící uvnitř České republiky. Získává a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, ochranu ústavního zřízení a významné ekonomické zájmy republiky. Oblasti, kterými se BIS zabývá, vymezuje zákon. Zjištěné poznatky předává kontrarozvědka vládě a prezidentovi republiky.
  • BIS mimo jiné sleduje záměry a činnosti namířené proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti ČR, získává a vyhodnocuje informace o cizích zpravodajských službách nebo o aktivitách, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy státu. Rovněž zabezpečuje informace týkající se organizovaného zločinu a terorismu.
  • Ředitele BIS po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny jmenuje vláda a jí je také odpovědný. Od vzniku BIS v roce 1994 se v čele vystřídalo pět ředitelů - Stanislav Devátý (1994-1997), Karel Vulterin (1997-1999), Jiří Růžek (1999-2003), Jiří Lang (2003-2016) a Michal Koudelka (od srpna 2016).
  • Kontrolu činnosti BIS vykonává Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje zvláštní kontrolní komisi.
  • Příjmy a výdaje BIS tvoří samostatnou kapitolu státního rozpočtu.
  • BIS navazuje na činnost Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie, který byl v rámci federálního ministerstva vnitra vytvořen v únoru 1990 a který se v prosinci téhož roku transformoval na Federální informační službu. V červnu 1991 byla civilní kontrarozvědka vyňata z ministerstva vnitra pod názvem Federální bezpečnostní informační služba. Po rozpadu federace byla zřízena Bezpečnostní informační služba České republiky, současná BIS vznikla 30. července 1994.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme