Aktivace článku 66 se přiblížila. Podpořila ji Stálá komise Senátu pro Ústavu

Podmínky k aktivaci článku 66 Ústavy jsou naplněny. Konstatovala to v úterý Stálá komise Senátu pro Ústavu, informoval na twitteru její předseda Zdeněk Hraba (STAN). Zmiňovaný článek zbavuje prezidenta pravomocí. Miloš Zeman podle senátní komise nemůže „svůj úřad vykonávat ze závažných zdravotních důvodů“, stojí v usnesení.

Praha (Aktualizováno: 13:22 19. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident byl po osmi nocích propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (22. září 2021)

Prezident byl po osmi nocích propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (22. září 2021) | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Hraba poukázal na vyjádření Zemanova lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, podle něhož jeho pacient nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Možnost, že by se tato situace v následujících týdnech změnila, hodnotí Zavoral jako málo pravděpodobnou.

Naše komise pro Ústavu @Senát Parlamentu ČR právě konstatovala, že podmínky k aktivaci článku 66 Ústavy JSOU NAPLNĚNY.

11:25 – 19. 10. 2021

142 2870

Komise proto jednomyslně konstatovala, že „podmínky stanovené článkem 66 Ústavy České republiky o náhradním výkonu funkcí prezidenta republiky jsou dány“. 

Jednání senátní komise se neúčastnil zástupce ANO Miroslav Adámek. Důvodem podle něj byla dlouhodobě plánovaná zahraniční pracovní cesta. „Panu předsedovi (komise Hrabovi) jsem se minulý týden omlouval. Ptal jsem se, jestli mám zahraniční cestu zrušit,“ vysvětlil svou absenci Adámek pro iROZHLAS.cz tím, že ani jeden z nich nečekal tak překotný vývoj, proto nakonec odjel. A podpoří Adámek na půdě Senátu, aby byl Miloš Zeman zbaven prezidentských pravomocí? „Jsem jednoznačně pro,“ doplnil.

Komise doporučila, aby po jednání s představiteli sněmovny byl Senát „první parlamentní komorou, která příslušné usnesení přijme ještě před ustanovením Poslanecké sněmovny“.

První krok k odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který udělal Senát.

12:41 – 19. 10. 2021

10

Podle tajemníka komise a profesora ústavního práva Jana Kysely by časový odstup mezi schůzemi parlamentních komor, na nichž se bude rozhodovat o aktivaci ústavního článku 66, neměl být příliš veliký kvůli případným žádostem o přezkoumání, zda se zdravotní stav Zemana nezměnil.

Převod pravomocí prezidenta by mohl trvat v případě potřeby až do konce Zemanova mandátu na počátku přespříštího roku; kterákoli z komor by ho ale mohla podle Kysely zrušit, pokud by souhlas s přenesením pravomocí odvolala.

Zpráva nemocnice

Článek 66 Ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda sněmovny.

Dokud nedojde k aktivaci článku 66, Zeman může podepisovat listiny, říká ústavní právník

Číst článek

Prezident Miloš Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá, napsala v pondělí předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) Ústřední vojenská nemocnice, kde prezident od 10. října leží na jednotce intenzivní péče.

Hradní kancléř Vratislav Mynář byl o stanovisku nemocnice informován ve středu 13. října, přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme