Prezident se chystá na návštěvu Německa, s kancléřkou Merkelovou bude jednat o migraci i Rusku

Prezident Miloš Zeman navštíví 19. až 21. září Německo. Jednat bude s prezidentem Spolkové republiky Německo Frankem-Walterem Steinmeierem, spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou a s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. Vyplývá to z vládních podkladů, které má k dispozici ČTK.

Praha (Aktualizováno: 11:54 8. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a český prezident Miloš Zeman | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Financování cesty bude ve středu schvalovat vláda. Cesta bude stát bez nákladů na ochranku a letadlo necelý milion korun.

Český prezident by se měl se svým německým protějškem podle vládních dokumentů zabývat přeshraniční spoluprací, otázkou euroregionů a ekonomickými vztahy a jejich rozšířením.

Tématem má být i vnitřní politika obou zemí, reforma Evropské unie, evropský rozpočet, volby do Evropského parlamentu, migrace a vztahy s Ruskem.

Babiš jednal s Merkelovou o migračních kvótách. Na premiéra čekali demonstranti

Číst článek

Podobná témata budou na programu jednání s kancléřkou Angelovou Merkelovou. Oba politici mají mluvit o problematice migrace, energetiky, bilaterální ekonomické spolupráce, politické situaci v obou zemích nebo o Rusku a Evropské unii.

V otázce migrace a přijímání uprchlíků se Zeman s Merkelovou rozchází. Německou kancléřku opakovaně za její vstřícný postoj k uprchlíkům veřejně kritizoval. Například minulý týden Zeman v televizi Barrandov v souvislosti s vraždou v německém Chemnitzu řekl, že Merkelové přišly za podporu migrace úroky v podobě kriminality.

Ve stejném pořadu Zeman řekl, že chce s německou kancléřkou mluvit hlavně o obchodní válce mezi USA, Evropskou unií a Čínou nebo o energetice. Na otázku, zda zmíní i problematiku sudetských Němců odvětil, že „možná bude diplomat“ a pokud záležitost neotevře Merkelová, on o ní mluvit nebude.

I přes kritický postoj ke krokům Merkelové Zeman řekl, že kancléřka je výrazná osobnost a pokud by nahradila v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, on by se „ani nezlobil“.

Reakce na Merkelovou. ‚Hluboký nesouhlas,‘ píše Ovčáček. ‚Neměli bychom politizovat historii,‘ říká Gazdík

Číst článek

Cesta českého prezidenta do Spolkové republiky naváže na návštěvu premiéra Andreje Babiše z tohoto týdne. Ten se při jednání s Merkelovou shodl, že vztahy obou zemí jsou výborné, i když mají odlišný pohled na přerozdělování uprchlíků.

Zeman po svém letošním znovuzvolení do prezidentského úřadu navštívil nejprve Slovensko a Polsko. Byl také na summitu NATO v Bruselu a na Slovensko zavítal i na konci července při cestě historickým vlakem z Hodonína do slovenských Topoľčianek společně se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme