‚Stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne.‘ Opozice kritizuje výrok Zemana o abolici

Pohrdání právem a vzkaz, že si lidé nejsou rovni před zákonem. Tak hodnotí opoziční politici vyjádření prezidenta Zemana, že by zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, pokud by nejvyšší státní zástupce obnovil jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice kritizuje výrok Zemana (ilustrační foto). | Foto: Khalil Baalbaki/Český rozhlas, Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miloš Zeman o svém rozhodnutí použít abolici v případě, že by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo, promluvil v TV Barrandov. Takové rozhodnutí nejvyššího státního zástupce by prezident považoval za „politické rozhodnutí“.

„Dva státní zástupci jasně řekli, že se žádný trestný čin nestal a trestní stíhání zastavili,“ sdělil po prezidentově oznámení Babiš serveru iDnes.cz. Na dotaz Práva, zda by abolici přijal a podepsal ji, uvedl: „To určitě nebude třeba, žádný trestný čin se nestal“.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil Zemanův výrok označil za naprosté pohrdání právem a institutem milosti. „Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný,“ napsal Pospíšil.

Zemana na sociálních sítích kritizoval i Pospíšilův kolega Miroslav Kalousek.

Mám docela obyčejnou lidskou obavu o zdraví @Andrej Babiš. Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády ČR něco, co je veřejnosti neznámo. novinky.cz/domaci/clanek/…

21:05 – 19. 09. 2019

46 1056

Předseda Hnutí STAN Vít Rakušan prezidentova slova vnímá jako „nátlak na nejvyššího státního zástupce“. Na twitteru Rakušan napsal, že „vyhrožování abolicí je nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem: stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne“.

Zemanovo vyjádření zkritizoval i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého jde o „drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem“.

Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Abych se ale přiznal, možnost abolice mě nepřekvapuje. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta.

21:22 – 19. 09. 2019

19 387

Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek napsal, že jde o „hanbu“ a „degradaci justice“.

Milos Zeman sliboval, ze nebude milosti pouzivat a nyni slibuje podminene milost pro premiera Babise. Je to hanba, degradace justice a mel by se stydet. Toto naposledy ucinil Klaus u tunelaru a Meciar u unoscu. Je to priznani k mafianskemu chovani a verim, ze to lidem otevre oci

21:37 – 19. 09. 2019

55 812

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný upozornil na to, že prezidentovo případné rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání by vyžadovalo spolupodpis předsedy vlády. „Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?“ uvedl na twitteru.

cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme