Zeman: NATO potřebuje reformu. Nemůže být servisní organizací USA

Severoatlantická aliance potřebuje podle českého prezidenta Miloše Zemana zásadní reformu. V souvislosti s děním v Afghánistánu v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že by Severoatlantická aliance měla přestat být servisní organizací Spojených států amerických a uplatňovat větší rovnost mezi svými členy. Definovat by Severoatlantická aliance měla podle něj také svého nepřítele, tím je mezinárodní terorismus, nikoliv například Rusko.

Lány (Aktualizováno: 13:09 22. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severoatlantická aliance by podle Zemana měla přestat být „servisní organizací Spojených států“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odchod z Afghánistánu doprovázený tím, že hnutí Tálibán prakticky převzalo v Afghánistánu moc, je podle něj chybou amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho nástupce Joea Bidena. Oběma je podle něj vlastní určitá „nestatečnost“. 

Medaile pro Balouna

Prezident Miloš Zeman udělí medaili Za zásluhy, možná medaili Za hrdinství velvyslanci v Afghánistánu Jiřímu Balounovi za organizování evakuace z této země, poté co ji ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Prezident to v neděli řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

„V každém případě platí, že pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda Severoatlantická aliance nepotřebuje reformu,“ řekl.

Severoatlantická aliance by podle Zemana měla přestat být „servisní organizací Spojených států“. Na posledních summitech podle něj lídři ostatních zemí k plánům USA opustit Afghánistán většinou mlčeli.

„Potřebujeme kolektivní vedení Severoatlantické aliance, jistou rovnoprávnost členských zemí. Ne to, že když nějaký prezident zavelí, tak všichni ostatní poslechnou,“ uvedl.

Rusko a NATO

Doplnil, že souhlasí s názorem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko není nepřítel Severoatlantické aliance. Každá vojenská organizace by podle Zemana měla přitom svého nepřítele definovat. „Nepřítel je mezinárodní terorismus,“ zopakoval.

Reakce Zemana: Tálibán vytvoří teroristické centrum. USA ztratily prestiž, NATO selhalo

Číst článek

Odmítl naopak Bidenovo pondělní vyjádření, že Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat. „Tálibán je teroristická organizace a má ve svém programu ovládnutí světa,“ vysvětlil. Američané tak podle něj odchodem z Afghánistánu zrazují nejen sami sebe, ale veškeré civilizované země.

Severoatlantická aliance je podle Zemana nyní moloch, do kterého „se lijí peníze“, které se platí různým zahraničním zbrojovkám.

„Ale ten účel vojenské organizace není plněn. Opravdu si myslíte, že když pošleme pár vojáků do Pobaltí, že tím někoho odstrašujeme?“ podotkl. Vadí mu verbální agrese vůči Rusku i Číně, i sankce, které podle něj poškozují vždy obě strany.

Komunikace s Tálibánem

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v sobotní Mladé frontě DNES uvedl, že Česko musí nalézat cesty, jak se s novou vládou Afghánistánu bavit. Dialog je podle něj nutný, aby se země nestala základnou pro mezinárodní terorismus.

„S teroristy se nevyjednává,“ odmítl myšlenku Zeman. V úterý Zeman uvedl, že Tálibán podle něj vytvoří ze země teroristické centrum a obnoví se útoky po celém světě. „Až Tálibán předvede nějaký další teroristický akt, pak k tomuto názoru možná dojdou i ostatní,“ doplnil k otázce jednání s hnutím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme