Zeman jednal v Lánech s ministryní Schillerovou o rozpočtu. Shodli se, že prioritou jsou investice

Přes pět hodin trvala schůzka prezidenta Miloše Zemana s ministryní financí Alenou Schillerovou za hnutí ANO a jeho expertním týmem. V Lánech probírali návrh státního rozpočtu na příští rok. Schillerová se se Zemanem a jeho expertním týmem bavila o prioritách v podobě investic, ekonomickém růstu, navyšování důchodů, rodičovském příspěvku či karenční době. Průběh jednání Schillerova shrnula pro novináře během tiskové konference.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová po schůzce s Milošem Zemanem v Lánech | Zdroj: Reprofoto ČT24

Schillerová seznámila Zemana se základními rysy státního rozpočtu na rok 2020. „Předběžné příjmy jsou 1 558,1 miliardy, výdaje 1598,1 miliardy tedy 40 miliardový schodek,“ uvedla po jednání Schillerová. V tuto chvíli nevidím prostor proto, aby se schodek snížil. Na druhou je nepředstavitelné, aby se schodek zvyšoval,“ dodala.

Navrhovaný deficit 40 miliard korun podle ní Zeman vzal na vědomí a nijak ho nekomentoval.

Schodek státního rozpočtu se snížil ke konci června na téměř 21 miliard, je ale vyšší než vloni

Číst článek

Schillerová se dle svých slov shodla se Zemanem na tom, že prioritní jsou investice „Zvlášť s ohledem na zpomalující ekonomiku, protože investice podporují ekonomický růst,“ řekla.

„Investice na rok 2020 plánujeme 135 miliard, z národních zdrojů 80 miliard. Samozřejmě bych byla ráda, kdybychom mohli dát ze státního rozpočtu více. Je to ale nejvíc za posledních 5-7 let z národních zdrojů,“ upřesnila Schillerová.

Ministryně rovněž připomněla navyšování důchodů o 900 korun. Dle Schillerové průměrný důchod v roce 2020 bude činit 14 358,- korun. „Jenom tato částka, jak jsem upozornila pana prezidenta, dělá 37 miliard, takže si dokážete představit, co to při schodku 40 miliard dělá s výdaji,“ dodala. 

Ministryně připomněla, že čeká na prognózy hospodářského vývoje. „Já budu velmi ráda, když bude červnová prognóza stejná jako dubnová,“ podotkla ministryně. V dubnu ministerstvo předpokládalo, že by měl příští rok hrubý domácí produkt růst o 2,4 procenta.

S ohledem na hospodářské zpomalení Schillerová nevěří tomu, že by bylo možné splnit požadavky ministerstev na další výdaje. „Určitě požadavky, které náš koaliční partner má, je nemožné uspokojit,“ řekla. Koaliční ČSSD podle ní požaduje dodatečných 18 miliard, z toho 11 miliard ministerstvo práce. S jednotlivými ministry bude Schillerová o jejich požadavcích jednat v srpnu.

Ministři za ČSSD se při jednání vlády o návrhu rozpočtu zdrželi, podle nich ministerstvo financí nezohlednilo jejich programové priority. Proti návrhu se postavila i KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD toleruje, komunisté požadují snížení schodku o deset miliard.

Věda i karenční doba

Dle Schillerové dalším bodem jednání bylo navyšování příspěvků ve vědě a výzkumu. Státní rozpočet na rok 2020 počítá s vyčleněním 48 miliard, tedy o 5,5 miliardy více než v roce 2019.

Schillerová se Zemanem rovněž projednávali rodičovský příspěvek. Státní rozpočet bude stát v roce 2020 dle ministryně financí 8,6 miliardy. Mezi další priority vlády patří příspěvek na péči, který Schillerová vyčíslila na 4 miliardy, či karenční doba, kterou odhaduje na 3-4 miliardy. 

Finální podoba státního rozpočtu, který vláda zašle poslanecké sněmovně dle Schillerové bude záviset na zpřesněném makroekonomické predikci. „Panu prezidentovi jsem řekla, že čekám na konci července zpřesněnou predikci, která bude rozhodující pro vyjednávání rozpočtu,“ dodala.

Nela Krawiecová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme