Zeman svým výrokem podrývá důvěru v justici, brání se žalobci spekulacím o stíhání Vitáskové

Unie státních zástupců se ohradila proti čtvrtečnímu prohlášení Miloše Zemana. Podle prezidenta není vyloučeno, že stíhání někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové mohli iniciovat solární baroni, proti kterým bojovala. Žalobci považují výrok pronesený v prezidentské debatě České televize za nepřijatelný a spekulativní. Podrývá podle nich důvěru v justici. Uvedl to mluvčí unie Ondřej Šťastný.

Praha/Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v prezidentské debatě České televize | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Paní Vitásková bojovala proti solárním baronům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání,“ pronesl prezident Miloš Zeman ve čtvrteční debatě České televize.

A Unie státních zástupců se proti jeho slovům ostře ohradila.

„Je krajně nevhodné, pokud hlava státu podobně jako před několika dny premiér Andrej Babiš (ANO) šíří naprosto nepodložené spekulace o možnosti 'objednat si' něčí trestní stíhání. Taková prohlášení silně podrývají důvěru veřejnosti k justici," uvedli státní zástupci ve svém prohlášení.

Stíhání Aleny Vitáskové na jakoukoli objednávku vyloučil i Radek Mezlík, žalobce v kauze, ve které expředsedkyně Energetického regulačního úřadu čelila obvinění a která se týkala udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku.

Prezidentská debata: Je symbolem minulé politické éry, řekl Drahoš. 'Nerozumí politice,' reagoval Zeman

Číst článek

„V rámci policie i státního zastupitelství je zákonem nastaven systém kontrol, který manipulování kauz naprosto vylučuje," řekl Mezlík.

Trestní stíhání takto rozsáhlé a závažné věci podle něj zajišťuje tým policistů, které kontrolují nadřízení na pracovišti a vedení Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Dvojímu dohledu podle Mezlíka podléhá i práce dozorového státního zástupce, a to ze strany nadřízeného na vrchním státním zastupitelství a ze strany státního zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství a jeho nadřízených.

Vitásková se Zemanem v Rusku

Olomoucký vrchní soud minulý týden zprostil Vitáskovou obžaloby v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Podle něj se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Krajský soud původně Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení.

Prezidentský duel na ČT. Zeman nemluvil pravdu ve 14 případech, Drahoš ve třech, ověřil Demagog.cz

Číst článek

Vitásková byla součástí delegace, která jela v polovině ledna jako lidskoprávní aktivistka nově založeného sdružení s prezidentem do Ruska.

Minulý týden se někteří zástupci justice ohradili proti obdobnému výroku premiéra Babiše. Ve sněmovně se při diskusi o svém vydání k trestnímu stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda hájil slovy, že v Česku je možné objednat si stíhání a dostat někoho do vězení.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci uvedl, že nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. Vůči výroku se ohradil i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Podobné výroky mohou podle něj ohrozit důvěru ve spravedlivou justici, a v důsledku vést až k rozpadu demokratického právního státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme