Z pohledu pana prezidenta nenastala změna, cestu plánuje, uvedl Babiš k Zemanově cestě do Číny

Prezident Miloš Zeman podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stále počítá s účastí na summitu 17 zemí střední a východní Evropy a Čínou. Do Číny by ho měl v dubnu doprovodit vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš to novinářům řekl po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu. Podrobnosti proberou ústavní činitelé ve středu. Podle Hamáčka je rozhodnutí, zda se akce s ohledem na šíření nového typu koronaviru bude konat, především na čínské straně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Premiér Babiš uvedl, že s prezidentem mluvil v neděli. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák ho při té příležitosti informoval, že účast na summitu je potvrzená.

„Bude to předmětem debaty nejvyšších ústavních činitelů ve středu na Hradě. Z pohledu pana prezidenta tam není žádná změna, tu cestu plánuje,“ řekl předseda vlády.

Prezident na summit do Číny podle Petříčka pojede, Hrad se zatím oficiálně nevyjádřil

Číst článek

Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, protože se mu nelíbí rozsah čínských investic v ČR. V minulosti sliboval mnohamiliardové čínské investice, řada projektů ale zůstala jen na papíře. Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím a čínskou společností CITIC Group.

Výsledkem jednání byl výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Hrad poté účast na summitu potvrdil.

Hamáček, který měl po původním lednovém oznámení Zemana na summitu zastoupit, by měl podle Babiše být také součástí delegace.

„Počkal bych na vývoj situace, klíčové rozhodnutí je na čínské straně. Musí vyhodnotit, zda chtějí takovouto akci pořádat, či nikoliv. Napřed musí padnout rozhodnutí z čínské strany, potom na to budeme reagovat,“ řekl v pondělí Hamáček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme